Opozita në Mbretërinë e Bashkuar bën thirrje për mbrojtje më të mirë nga interneti për fëmijët

Opozita në Mbretërinë e Bashkuar bën thirrje për mbrojtje më të mirë nga interneti për fëmijët

Partia Laburiste e opozitës në Britani i ka bërë thirrje qeverisë që të miratojë projektligjin e saj për sigurinë në internet të vonuar prej kohësh, pasi Reuters zbuloi se sa pak fëmijë të mitur po hiqte Snapchat nga platforma e saj. Britania, ashtu si Bashkimi Evropian dhe vende të tjera, është përballur me mënyrën se

Partia Laburiste e opozitës në Britani i ka bërë thirrje qeverisë që të miratojë projektligjin e saj për sigurinë në internet të vonuar prej kohësh, pasi Reuters zbuloi se sa pak fëmijë të mitur po hiqte Snapchat nga platforma e saj.

Britania, ashtu si Bashkimi Evropian dhe vende të tjera, është përballur me mënyrën se si të mbrojë përdoruesit e mediave sociale, dhe në veçanti fëmijët, nga përmbajtjet e dëmshme pa dëmtuar lirinë e fjalës.

Të premten, raportoi Reuters, Snapchat po largonte dhjetëra fëmijë në Britani nga platforma e tij çdo muaj, krahasuar me dhjetëra mijëra të bllokuar nga rivali TikTok.

“Prindërit po thërrasin për mbrojtje më të mirë për fëmijët në internet dhe veçanërisht në mediat sociale”, tha Lucy Powell, Sekretarja Hije e Shtetit për Dixhitalin, Kulturën, Median dhe Sportin në një deklaratë të lëshuar në përgjigje të raportit të Reuters.

“Qeveria e ka vonuar dhe tani ka zbutur faturën e sigurisë në internet, duke u mbështetur pothuajse tërësisht në teknologjitë e verifikimit të moshës, të cilat nuk janë prova të rreme, kur ne e dimë se shumë fëmijë e kalojnë veten si më të rritur në internet”.

Përshtati: Florida Hima

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar