•  Shqipëria mikpret botën! 18 shtete, 18 kultura të ndryshme

   Shqipëria mikpret botën! 18 shtete, 18 kultura të ndryshme0

  Më 25 prill në Shqipëri ka nisur programi i Javëve Kulturore Ndërkombëtare, një nismë e Ministrisë së Kulturës,që sjell në Shqipëri tingujt, imazhet, aromat dhe shijet e 17 vendeve të  ndryshme të botës së bashku me Bashkimin Europian. Të parët që hapin këtë udhëtim janë francezët,dhe kalendari vijon me Bashkimin Europian,më pas Shtetet e Bashkuara

  READ MORE
 • “Venitja e kinematografisë shqiptare” intervistë me regjisorin Robert Budina

  “Venitja e kinematografisë shqiptare” intervistë me regjisorin Robert Budina0

  Kinematografia Shqiptare ka patur një vrull shumë më të madh përpara shumë viteve në krahasim me ditët e sotme. Kanë ndryshuar shumë faktorë dhe shumë kanë avancuar por kjo industri është zbehur dhe disa nga arsyet na i shpjegon dhe analizon më së miri regjisori Robert Budina. Si ishte gjendja e kinematografisë Shqiptare në fillimet

  READ MORE
 • Shuhet në moshën 71 vjeçare aktori William Hurt

  Shuhet në moshën 71 vjeçare aktori William Hurt0

  William Hurt, aktori amerikan fitues i çmimit Oscar, rolet e të cilit varionin nga dramat e njohura të viteve 1980 deri te filmat e Marvel, ka vdekur në moshën 71-vjeçare, thonë mediat amerikane. Hurt fitoi Oscarin për aktorin më të mirë në 1986 për rolin e një të burgosuri në një burg brazilian në “Kiss

  READ MORE
 • Zbulohet skulptura 9000 vjecare në shkretëtirën e Jordanisë

  Zbulohet skulptura 9000 vjecare në shkretëtirën e Jordanisë0

  Një zbulim i madhë arkeologjik ka ndodhur në shkretëtirën juglindore të Jordanisë. Skulptura e zbuluar është 9000 vjecare dhe është një kompleks neolitik me gëdhendje guri. Nga konferenca për shtyp e ditës së marte,  Ministria Jordaneze e Turizmit tregojnë se ky zbulim u krye nga arkeolog jordanezë dhe francezë. Ky zbulim u bë në tetor

  READ MORE
 • Jennifer Lawrence, nënë për herë të parë

  Jennifer Lawrence, nënë për herë të parë0

  Fituesja e çmimit Oscar dhe bashkëshorti i saj, Cooke Maroney, janë bërë prindër për herë të parë. Për momentin, detajet rreth fëmijës dhe emri nuk bëhen të ditur. Jennifer Lawrence është shprehur se është “shumë nervoze” për të treguar rreth jetës së saj private kohët e fundit dhe se nuk dëshiron të ndajë asgjë me

  READ MORE
 • Rusia përjashtohet nga Eurovizioni

  Rusia përjashtohet nga Eurovizioni0

  Rusia është përjashtuar nga pjesëmarrja në Eurovizion, deklaroi European Broadcasting Union (EBU), që organizon konkursin. “Një vendim i tillë është marrë duke patur parasysh shqetësimin e krijuar nga kriza e paprecedentë që po ndodh aktualisht në Ukrainë. Përfshirja e Rusisë në një konkurs të tillë do të krijonte mosbesim dhe konflikte gjatë eventit.” thuhet në

  READ MORE