Shuhet në moshën 71 vjeçare aktori William Hurt

Shuhet në moshën 71 vjeçare aktori William Hurt

William Hurt, aktori amerikan fitues i çmimit Oscar, rolet e të cilit varionin nga dramat e njohura të viteve 1980 deri te filmat e Marvel, ka vdekur në moshën 71-vjeçare, thonë mediat amerikane. Hurt fitoi Oscarin për aktorin më të mirë në 1986 për rolin e një të burgosuri në një burg brazilian në “Kiss

William Hurt, aktori amerikan fitues i çmimit Oscar, rolet e të cilit varionin nga dramat e njohura të viteve 1980 deri te filmat e Marvel, ka vdekur në moshën 71-vjeçare, thonë mediat amerikane. Hurt fitoi Oscarin për aktorin më të mirë në 1986 për rolin e një të burgosuri në një burg brazilian në “Kiss of the Spider Woman”. Ai u nominua edhe dy herë të tjera në dy vitet e ardhshme, për “Children of a lesser god” dhe “Broadcast News”. Vitet e fundit, ai është njohur si gjenerali Thaddeus “Thunderbolt” Ross në pesë filma të suksesshëm të Marvel.

Faqja e internetit e Hollivudit Deadline citoi një deklaratë nga djali i Hurt, Will, të thoshte: “Është një pikëllim i madh që familja Hurt vajton vdekjen e William Hurt, babait të dashur dhe aktorit fitues të Oskarit, më 13 mars 2022, një javë para ditëlindjes së tij të 72-të. “Ai vdiq i qetë, në familje, nga shkaqe natyrore. Familja kërkon privatësi në këtë moment.”

Variety tha se lajmi u konfirmua nga miku i Hurt, Gerry Byrne.

Një tjetër aktor i Marvel, Mark Ruffalo, shkroi në Twitter: “Uau, një tjetër humbje e madhe për komunitetin e aktrimit. Aktor i madh. Mendje e shkëlqyer. RIP.”

Matthew Modine e përshkroi atë si “një profesionist i përsosur” i cili “ishte në kërkim të vazhdueshëm për të vërtetën më të madhe dhe mirëkuptimin njerëzor”. Antonio Banderas tha se “një aktor i madh na ka lënë”, ndërsa homazhet e tjera erdhën nga Russell Crowe, M Night Shyamalan Rebecca Front.

Hurt filloi të aktronte në skenë në vitet 1970 përpara se të bënte zbulimin e tij në ekranin e madh si një shkencëtar i fiksuar në Shtetet e Altered, gjë që i dha atij një nominim për filmin më të mirë të sapoardhur në Golden Globes në 1981.

Ai gjithashtu mori nominime për Emmy për rolin e Sekretarit të Thesarit Henry Paulson në filmin Too Big to Fail të 2011-ës dhe për dramën ligjore televizive Damages. Ai u rikthye në teatër në produksione duke përfshirë Henry V, A Midsummer Night Dream dhe Hurlyburly, nga të cilat ky i fundit e pa atë të njohur me një nominim në Broadway’s Tony Awards.

Ai ishte konsumues i alkoolit dhe në një gjyq të profilit të lartë në vitin 1989, ish-partnerja Sandra Jennings përshkroi sjelljen e tij të dehur.

Një tjetër ish e dashura, co-star i “Children of a lesser god”,Marlee Matlin, më vonë e akuzoi atë për abuzim fizik dhe emocional. Ai kërkoi falje “për çdo dhimbje që shkaktoi”. Aktori zbuloi në vitin 2018 se ai ishte diagnostikuar me kancer terminal të prostatës.

 

Përshtati: Lumturie Alcani

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar