Author's Posts

 • Dita e Verës festohet nga qindra qytetarë në Tiranë

  Dita e Verës festohet nga qindra qytetarë në Tiranë0

  Dita e Verës është një festë pranverore dhe pagane shqiptare që festohet në Shqipëri më 14 mars. Kjo ditë shënon fundin e stinës së dimrit (gjysma e dytë e vitit) dhe fillimin e stinës së verës (gjysma e parë e vitit) në ekuinoksin pranveror. Dita e Verës i ka rrënjët në fetë tradicionale shqiptare, greke

  READ MORE
 • Shuhet në moshën 71 vjeçare aktori William Hurt

  Shuhet në moshën 71 vjeçare aktori William Hurt0

  William Hurt, aktori amerikan fitues i çmimit Oscar, rolet e të cilit varionin nga dramat e njohura të viteve 1980 deri te filmat e Marvel, ka vdekur në moshën 71-vjeçare, thonë mediat amerikane. Hurt fitoi Oscarin për aktorin më të mirë në 1986 për rolin e një të burgosuri në një burg brazilian në “Kiss

  READ MORE
 • Rusi-Ukrainë: A është interneti në prag të ndërprerjes?

  Rusi-Ukrainë: A është interneti në prag të ndërprerjes?0

  Bota, si fizike ashtu edhe digjitale, e gjen veten në kohë të pazakontë ndërsa konflikti në Ukrainë është ndezur. Gjigantët e korporatave si Meta, Google dhe Apple që gjithmonë e kanë cilësuar veten si firma teknologjie neutrale, tani po ndalojnë produktet e tyre në Rusi në përgjigje të pushtimit të saj. Ndërkohë vetë interneti po

  READ MORE
 • Ja pse ju hapet goja teksa shihni të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë

  Ja pse ju hapet goja teksa shihni të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë0

  *Përpiquni të mos e bëni teksa lexoni këtë artikull E keni pyetur ndonjëherë veten pse hapja e gojës është kaq… ngjitëse? Për të qenë të sinqertë, të gjithëve na ka ndodhur të shohim një shok, një person në autobus apo madje edhe dikë në televizor që hap gojën duke ju bërë edhe ju të hapni

  READ MORE