• Portreti i Marilyn Monroe bëhet piktura më e shtrenjtë

  Portreti i Marilyn Monroe bëhet piktura më e shtrenjtë0

  Portreti i Marilyn Monroe nga Andy Warhol bëhet piktura më e shtrenjtë e shekullit të 20 , e shitur në një ankand. Java e shitjeve  të Christie Spring Marquee filloi me një shitje të momentit të “Shot Sage Blue Marilyn” nga Andy Warloh, për 195 milionë dollarë. Kjo pikturë tashmë është portreti më i shtrenjtë

  READ MORE
 • “Sekret” e Ronela Hajati-t nuk kualifikohet në finalen e Eurovision

  “Sekret” e Ronela Hajati-t nuk kualifikohet në finalen e Eurovision0

  Eurovision, një nga konkurset më të mëdha të këngës në Europë, ku marrin pjesë të gjitha shtetet me një përfaques këngëtar. Edhe këtë vit nuk kishte si Shqipëria të mungonte ku pjesëmarrëse ishte Ronela Hajati me këngën e saj “Sekret” dhe sigurisht me balerinë të famshëm shqiptarë që krijuan dhe performancën. Kënga u cilësua “e

  READ MORE
 • “Koha shtesë” që na jep shkrimtari Durim Taçi

  “Koha shtesë” që na jep shkrimtari Durim Taçi0

  Subjetki i një “Kohesh shtesë” “Kam filluar të jetoj pa fitore e pa humbje”, kështu shprehet në një intervistë autori i romanit “Extra Time”, shkrimtari dhe gazetari Durim Taçi. Një roman i cili lidhet në mënyrë të pashmangshme me sportin. Pikërisht ngaqë në sport, kur asnjë nga skuadrat nuk ia ka dalë t​​ë fitojë, e

  READ MORE
 • 6 fakte rreth ngjyrave

  6 fakte rreth ngjyrave1

  Meshkujt dhe femrat e shohin ngjyrën e kuqe ndryshe Aftësia për të parë të kuqen vjen nga një gjen në kromozomin X. Meqënëse femrat kanë dy kromozome X , dy kopjet e këtyre gjeneve i ndihmojnë të perceptojnë më mirë spektrin e kuq-portokalli.             Ngjyra rozë qetëson nervat Shpesh përdoret

  READ MORE
 • Rrugëtimi i NEWBORN-it ndër vite

  Rrugëtimi i NEWBORN-it ndër vite0

  Është bërë tashmë një traditë që monumenti New Born në Prishtinë të ndryshojë pamjen e tij çdo vit më 17 Shkurt, ditë kjo që përkon me shpalljen e Pavarësisë së Kosovës. “Sivjet Monumenti NEWBORN i dedikohet grues. i kushtohet çikave tona në sport, në muzikë, në film, e në çdo fushë që po na e

  READ MORE
 • 10 filmat që duhen parë këtë shkurt

  10 filmat që duhen parë këtë shkurt0

  Jackass Forever  Përgatituni të qeshni, të bërtisni dhe të falënderoni yjet tuaj me fat që nuk keni nevojë të pësoni lëndime të rënda për jetesën. Njëzet vjet pas publikimit të filmit të parë Jackass dhe 12 vjet nga i treti (me vetëm një spin-off të Bad Grampa që vjen mes kësaj dhe kësaj), Johnny Knoxville

  READ MORE