Podkast, Roberto Bolano (versioni 1). Punuar nga studentët e Multimedias Viti II

Podkast, Roberto Bolano (versioni 1). Punuar nga studentët e Multimedias Viti II

Ky podkast i kushtohet shkrimtarit kilian Roberto Bolano, punuar nga studentët e Multimedias viti II. Editoi: Elisa Cerka Roberto Bolaño lindi më 1953 në Santiago, Kili. Pjesën më të madhe të jetës e kaloi në Meksinë dhe në Spanjë, ku vdiq në moshën pesëdhjetë vjeçare. “2666” u botua pas vdekjes së autorit. Roberto Bolanjo lindi

Ky podkast i kushtohet shkrimtarit kilian Roberto Bolano, punuar nga studentët e Multimedias viti II.

Editoi: Elisa Cerka

Roberto Bolaño lindi më 1953 në Santiago, Kili. Pjesën më të madhe të jetës e kaloi në Meksinë dhe në Spanjë, ku vdiq në moshën pesëdhjetë vjeçare. “2666” u botua pas vdekjes së autorit.

Roberto Bolanjo lindi në Santiago, Kili, më 1953. Ai u vendos me familjen e tij në qytetin e Meksikës, më 1968, por u rikthye në Kili më 1973, një muaj përpara se gjenerali Pinoçet të rrëmbente pushtetin. Në këtë kohë ai u arrestua. Pas lirimit të tij u kthye në Meksikë, udhëtoi në Europë dhe më në fund u vendos në Katalania.

Alban Tufa
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar