“Gabimi”i portierit të Manchester City-t, vulosi fitoren e Liverpooli-t

“Gabimi”i portierit të Manchester City-t, vulosi fitoren e Liverpooli-t

Liverpool rezervon vendin e tyre të parë në finalen e Kupës FA përballë Manchester City-t. Performanca e Liverpool-it në 45 minutat e para,veçanërisht ishte mahnitëse. Ata luajtën me një uri që pushtoi kundërshtarët e tyre në lojë. Sulmuesi Sadio Mane, lojtari i ndeshjes, ishte veçanërisht i pamëshirshëm. Ata u vërshuan në të gjithë City-n dhe

Liverpool rezervon vendin e tyre të parë në finalen e Kupës FA përballë Manchester City-t. Performanca e Liverpool-it në 45 minutat e para,veçanërisht ishte mahnitëse. Ata luajtën me një uri që pushtoi kundërshtarët e tyre në lojë.

Sulmuesi Sadio Mane, lojtari i ndeshjes, ishte veçanërisht i pamëshirshëm. Ata u vërshuan në të gjithë City-n dhe i detyruan në një sërë gabimesh në zotërim. City krijoi një gjysëm shans kur sulmuesi Gabriel Jesus depërtoi djathtas dhe avancoi me mbrojtësin e liverpooli-t, Andrew Robertson. Ndërkohë sulmuesi i City-t Grealish mori një prekje dhe lejoi një mbrojtës që ta mbyllte aq sa për të bllokuar goditjen e tij.

Liverpool e hoqi goditjen nga loja për 45 minutat e ardhshme dhe nuk lejoi që skuadra e Guardiolës të rikthehej siç duhet në barazim. Pak minuta më vonë, Liverpool ishte në avantazh. Liverpooli tenton të shtypë lart Cityn, por Cancelo e gjuan topin larg rrezikut. Në minutën e nëntë skuadra e liverpooli-t kryeson me golin e shënuar nga qendërmbrojtësi Konate duke i vendosur të kuqtë në avantazh. Manchester  City provon të shkojë në sulm, me pesë lojtarë në të tretën e fundit.  Mbrojtësi Cancelo kroson për City-n, por goditja me kokë e Sterling kapet nga portieri i liverpooli  Alisson.

Rezultati ndryshoi sërish kur në minutën e 17-të sulmuesi Mane dyfishoi epërsinë e Liverpooli-t. City tenton të shkojë në sulm, me Cancelo-n që tenton të kalojë përgjatë krahëve. Liverpooli vjedh topin dhe marshon përpara.

Pjesa e parë mbyllet me golin tjetër të shënuar në minutën e 45-të nga mesfushori Thiago. Dy kartona të verdhë u morën gjatë kësaj pjesë nga sulmuesi Luiz Diaz dhe mesfushori Fabinho.

Në pjesën e dytë, City ishte i prirur të dëshmonte se ishte ende në lojë. Grealish me gishtin e këmbës i bëri një kalim Jezusit që e la atë një me një me Alisson, ku më pas arrin të shënojë në portën e të kuqve duke i dhënë“shpresë” për fitore Manchesteri-t.

Një minutë më vonë, Liverpool pati një shans për ta lënë lojën jashtë mundësive kur mesfushori Oleksandr Zinchenko u përkul në përpjekje për ta kthyer topin me kokë tek portieri Steffen, por lejoi Mo Salah të vidhte brenda. City shënoi golin e dytë në minutën e 90-të pasi ndeshja kaloi në kohën e shtuar. Zëvendësuesi Riyad Mahrez kaloi Robertson në të majtën e Liverpool dhe u përpoq të fuste gjuajtjen e tij midis këmbëve të Alisson. Topi u përplas i lirë dhe vrapoi Bernardo Silva i cili e rrëshqiti atë në portën e zbrazët.

Dukej se ndeshja po shkonte goxha mirë deri sa në një moment ndodh një incident i papritur, pasi një bombë tymi u hodh në fushë nga tifozët festues të Liverpool.

Disa nga tifozët e City-t turpëruan klubin duke brohoritur gjatë gjithë fillimit të asaj që synohej si një minutë heshtje për të kujtuar tifozët e Liverpool të vrarë në fatkeqësinë e Hillsborough. City lëshoi një falje të menjëhershme që u përsërit më vonë nga Guardiola. “Nuk përfaqëson kush jemi ne”, tha trajneri i City-t.

I pyetur mbi fitoren e arritur të skuadrës trajneri i anglezëve  tha se ndihej , “Absolutisht krenar, i pabesueshëm”, tha Klopp pas ndeshjes. “Mendoj se pjesa e parë ishte një nga më të mirat që kemi luajtur ndonjëherë. Ne bëmë të gjitha gjërat e duhura, shënuam në momentet e duhura, luajtëm një lojë të jashtëzakonshme në pjesën e parë, më pëlqeu vërtet çdo sekondë. Jemi mbi hënë. Ne mundëm ekipin më të fortë të futbollit në botë dhe ky është një moment mjaft i veçantë.

Denisa Shpati

2 comments
Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

2 Comments

 • Leonora
  April 17, 2022, 5:20 pm

  Perfundimisht super❤

  REPLY
 • Dani
  April 17, 2022, 9:41 pm

  Bravo ❤️

  REPLY

Të Fundit

Më të Komentuar