10 filmat që duhen parë këtë shkurt

10 filmat që duhen parë këtë shkurt

Jackass Forever  Përgatituni të qeshni, të bërtisni dhe të falënderoni yjet tuaj me fat që nuk keni nevojë të pësoni lëndime të rënda për jetesën. Njëzet vjet pas publikimit të filmit të parë Jackass dhe 12 vjet nga i treti (me vetëm një spin-off të Bad Grampa që vjen mes kësaj dhe kësaj), Johnny Knoxville

Jackass Forever 

Përgatituni të qeshni, të bërtisni dhe të falënderoni yjet tuaj me fat që nuk keni nevojë të pësoni lëndime të rënda për jetesën. Njëzet vjet pas publikimit të filmit të parë Jackass dhe 12 vjet nga i treti (me vetëm një spin-off të Bad Grampa që vjen mes kësaj dhe kësaj), Johnny Knoxville dhe miqtë e tij sado-mazohistë patinator janë kthyer. Edhe një herë, ata kryejnë një sërë shakash të stërholluara dhe marifete me pamje të dhimbshme, disa prej tyre të ideuara nga Spike Jonze, por këto ditë atyre u duhet më shumë kohë për t’u rikuperuar. Banda është sulmuar nga gjarpërinjtë, bletët, merimangat dhe më shumë, dhe në këtë film, një Knoxville me flokë gri ishte në skajin e mprehtë të një demi të zemëruar që e dërgoi atë në spital. “Kam thyer kyçin e dorës, brinjën e thyer, tronditje dhe hemorragji në tru”, tha ai për Variety. “Aftësitë e mia njohëse u deshën disa muaj për t’u rikthyer. Unë ecja, flisja dhe vazhdoja një bisedë, por nuk isha 100% për tre muaj.” Flisni për vuajtjet për artin tuaj. Publikuar ndërkombëtarisht më 4 shkurt.

Cyrano 

Përshtatja e fundit e dramës së Edmond Rostand është një muzikal luksoz i periudhës, shkruar nga Erica Schmidt dhe drejtuar nga Joe Ëright (Ora më e errët, Shlyerja). Aspekti i tij më i mrekullueshëm, megjithatë, është se ai luan Peter Dinklage si Cyrano de Bergerac, ushtari aristokratik i shekullit të 17-të që ka frikë të deklarojë dashurinë e tij për të bukurën Roxanne (Hayley Bennett). Aktori është 4ft 5 inç (1.35 m), kështu që është lartësia e Cyranos, dhe jo hunda e tij e gjatë, gjë që e bën atë të vetëdijshëm. Jennie Kermode në Eye For Film thotë se Dinklage i përshtatet “rolit klasik saqë mund të ishte shkruar për të”, duke vazhduar të thotë se ai “bind si një individ shumë më inteligjent se pothuajse të gjithë të tjerët rreth tij”. Kermode e quan filmin “Cyrano de Bergerac siç ishte menduar të ishte… një pjesë e paarritshme e kinemasë”. Publikuar më 24 shkurt në Australi dhe Zelandën e Re, dhe 25 shkurt në MB, Irlandë dhe SHBA

 

Marry Me

Në Marry Me, Jennifer Lopez luan Kat Valdez, një megastar pop-i ngjashëm me Jennifer Lopez-in, dhe këngëtari dhe aktori kolumbian Maluma luan Bastian-in, një megastar pop-si Maluma. Ata planifikojnë të martohen në skenë gjatë një koncerti, por kur Kat mëson se Bastiani e ka tradhtuar, pak para momentit të madh, ajo zgjedh mësuesin e divorcuar të matematikës Charlie (Oëen Ëilson) dhe njofton se në vend të kësaj do të martohet me të. “Është shumë e largët”, pranoi regjisorja Kat Coiro për Vanity Fair. “Por… rastësitë që duhet të ndodhin për të bashkuar dy njerëz janë mjaft thelbësore. Gjëra më të çmendura kanë ndodhur.” Në fakt, jo, nuk e kanë bërë. Por nëse Lopez dhe Ëilson duan të ringjallin rom-com-in e Hollivudit me buxhet të madh dhe me koncept të lartë me një përditësim të Notting Hill, ne jemi të lumtur ta pranojmë propozimin e tyre. Publikuar ndërkombëtarisht më 11 shkurt.

Moonfall

Ndonjëherë, ju shkoni në kinema për të parë një eksplorim të nuancuar të gjendjes njerëzore. Por ndonjëherë ju shkoni për të parë një blockbuster në të cilin një zyrtar i NASA-s (Halle Berry) dhe një astronaut i turpëruar (Patrick Ëilson) rrëmbejnë një anije kozmike pasi zbulojnë se Hëna është në të vërtetë një “megastrukturë” e ndërtuar nga alienët e këqij. Me një premisë të tillë, nuk është e çuditshme që Moonfall të drejtohet nga Roland Emmerich, krijuesi i spektakolarëve të tillë fantastiko-shkencor të shkatërrimit në masë si Dita e Pavarësisë, Godzilla dhe Dita pas Nesër. “Nga njëra anë, ky është një film fatkeqësie,” i tha ai Entertainment Ëeekly, “por është gjithashtu një film hapësinor; ka të bëjë me eksplorimin e hapësirës dhe të bësh gjëra të çmendura si fluturimi brenda Hënës. Nga ana tjetër, në Tokë, fëmijët e tyre po futen në telashe serioze. Është më e mira e të dy botëve.”Publikuar ndërkombëtarisht më 4 shkurt.

Suvenir: Pjesa II 

Souvenir i Joanna Hogg ishte një dramë e moshës madhore për një studente naive të filmit, Julie (Nder Sëinton Byrne), e cila ka një marrëdhënie tragjike me një burrë të moshuar misterioz (Tom Burke) në Londrën e viteve 1980. Por kjo ishte vetëm gjysma e historisë. Në vazhdim, Julie është duke punuar në një film studentor për ish-të dashurin e saj, kështu që në një nivel The Souvenir: Pjesa II ka të bëjë me Sëinton, kjo tapiceri e ndërlikuar e fakteve dhe trillimeve u emërua filmi më i mirë i vitit 2021 nga revista Sight and Sound – ashtu si The Souvenir ishte krijimin e The Souvenir: Pjesa I. Bazuar në përvojat e vetë Hogg-ut dhe me nënën e Sëinton Byrne-it. Tilda filmi më i mirë i revistës për vitin 2019. “Shumë nga gëzimi në The Souvenir: Pjesa II”, thotë Melissa. Anderson në 4 Columns, “shtet në dëshminë e një gruaje të re, dikur pasive dhe tentative, duke u zhytur me kokë në projekte krijuese, miqësi dhe miqësi romantike, gjatë gjithë kohës duke u përpjekur t’i jepte kuptim burrit të trazuar që e kishte përfshirë atë”. Publikuar  më 4 shkurt në MB dhe Irlandë.

 

Death on the Nile

Pas vitesh vonese, Kenneth Branagh dhe mustaqet e tij të mëdha kthehen për një aventurë të dytë të Hercule Poirot. Ashtu si “Vrasja në Orient Express” e vitit 2017, është një aferë e mbushur me yje, me Gal Gadot, Annette Bening, Letitia Ëright, Armie Hammer, Daën French dhe Jennifer Saunders mes të dyshuarve dhe viktimave në një avullore egjiptiane. Por Branagh premton se Vdekja në Nil do të jetë më vrapuese se ajo tipike e Agatha Christie. “Për mua frymëzimet ishin klasikët noir, Dial M For Murder, Double Indemnity dhe fotot e ditëve të mëvonshme, Nxehtësia e trupit, madje edhe tërheqja fatale”, tha ai për Empire. “Këto atmosfera të nxehta, plot epsh.” Një Branagh i plakur në mënyrë dixhitale do të shfaqet gjithashtu si një Poirot 22-vjeçar në rikthimet e Luftës së Parë Botërore. “Ne kemi një shans për të parë jo vetëm atë që falsifikoi Poirot në botën afërsisht të ashpër me të cilën njerëzit mund të mos e imagjinonin atë të ishte përfshirë, por edhe në punët e zemrës.” Publikuar ndërkombëtarisht më 11 shkurt.

 

The Worth Person in the World 

Përgjigja norvegjeze ndaj Noah Baumbach-ut Frances Ha, Personi më i keq në botë “është një studim i ëmbël, i trishtuar, jashtëzakonisht qesharak i personazheve që tregon se si ndihet të jesh në prag të moshës madhore të vërtetë dhe krejtësisht ambivalente për të”, shkruan Hannah Strong në Little White Lies. Heroina e saj është Julie (Renate Reinsve, e cila fitoi çmimin për aktoren më të mirë në Kanë), një 20-vjeçare që jeton në Oslo. Gjatë rrjedhës së dramës së komedisë prekëse dhe krijuese të Joachim Trier, ajo kalon mes të dashurve të ndryshëm dhe rrugëve të ndryshme të karrierës, duke u përpjekur të kuptojë se si ndihet për dashurinë, seksin, familjen, punën dhe politikën. “Nga një udhëtim i trazuar i kërpudhave në një sekuencë romantike mahnitëse me nuanca të realizmit magjik,” thotë Strong, “është po aq e çrregullt dhe e paparashikueshme sa vetë dashuria”.

Jeen-Yuhs:

Në vitin 1998, Clarence “Coodie” Simmons takoi një reper 21-vjeçar në Çikago. Simmons u kap aq shumë nga talenti dhe besimi i tij, sa vendosi të bënte një dokumentar për të. Sigurisht, ai nuk e imagjinonte që muzikanti i ri së shpejti do të bëhej një nga yjet më të mëdhenj në botë, por miku i tij i ri, Kanye West, i njohur tashmë si Ye, kishte pak dyshime se kjo do të ndodhte. Pothuajse një çerek shekulli më vonë, ky dokumentar me tre pjesë tregon karrierën fenomenale të West, por pjesa më e madhe e tij përbëhet nga pamjet e sinqerta të tij në fillim të të 20-tave, përpara ndarjes së çmimeve Grammy, Kardashians dhe fushatës presidenciale. “Dëshiron që ju të keni frikë nga nxitimi i tij (ju do), – thotë David Ehrlich në IndieWire, “të frymëzoheni nga mënyra se si ai e detyroi botën ta shihte atë në të njëjtën dritë qiellore në të cilën ai e sheh veten (është e ndërlikuar) dhe të njohë se kompleksitetet polarizuese të Ëest janë ato që e bëjnë atë një artist kaq të paçmuar… gati pesë orë kaluan si një dhe mund të kisha mbajtur vëmendjen time edhe për 10 të tjera ashtu si ata.” Publikuar në tre pjesë javore 90-minutëshe në Netflix, e para vjen më 16 shkurt.

 

BigBug 

Amélie  ishte një nga filmat francezë më të suksesshëm ndërkombëtarisht të realizuar ndonjëherë, por kjo nuk e ndihmoi regjisorin e tij, Jean-Pierre Jeunet, të nxirrte filmin e tij të ri. “Kam katër vjet që e bëj këtë skenar në Francë”, tha Jeunet në faqen e tij të internetit, “dhe është refuzuar nga të gjithë (siç ishin Delicatessen dhe Amélie në kohën e tyre)… sepse, padyshim, një komedi franceze me robotët nuk përshtaten në një kuti të bukur dhe të rregullt.” Për fatin tonë, Netflix ndërhyri. Filmi i parë i Jeunet-it në pothuajse një dekadë, BigBug është një satirë fantastiko-shkencore e çuditshme e vendosur në vitin 2045, kur androidët me inteligjencë artificiale revoltohen kundër racës njerëzore dhe katër robotë shërbëtorë mbyllin pronarët e tyre në shtëpi periferike. “Fakti që BigBug nuk do të shfaqet në kinema nuk është problem,” premtoi Jeunet, “sepse… është veçanërisht i përshtatshëm për ekranet e vogla dhe TV.” Filmi gjendet në Netflix që prej 11 shkurtit.

The Duke

Në vitin 1961, portreti i Goya-s i Dukës së Wellington-it u vodh nga Galeria Kombëtare e Londrës, por hajduti nuk ishte mbret i krimit ndërkombëtar. Në fakt, piktura u rrëshqit nga një shofer taksie dhe skenarist i çuditshëm 60-vjeçar, Kempton Bunton (Jim Broadbent), si një protestë kundër neglizhencës së qeverisë ndaj pensionistëve në Mbretërinë e Bashkuar. Kjo fije e panjohur se sa trillim është kthyer në një komedi të këndshme ku luan Helen Mirren si gruaja e Bunton. Jo-Ann Titmarsh nga HeyUGuys thotë se Duka tregon “një histori të pabesueshme në mënyrë shumë argëtuese… falë skenarit të Richard Bean dhe Clive Coleman, i cili lëviz me një ritëm të mirë… Është po aq i ëmbël sa xhenxhefili e këput. Buntons zhyten në çajin e tyre, por nuk është kurrë i mbytur.” Tani, megjithatë, Duka është më shumë i hidhur sesa i ëmbël, pasi regjisori i filmit, Roger Michell (Notting Hill, Venus), vdiq në shtator 2021, duke e bërë këtë filmin e tij të parafundit. Lëshuar më 25 shkurt në MB dhe Irlandë.

Burimi: BBC

Përshtati: Florida Hima

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar