Futbollistët më të mirë në botë renditur për vitin 2022

Futbollistët më të mirë në botë renditur për vitin 2022

Kush është futbollisti më i mirë në botë? Përgjigja nuk është absolute, nuk do të ketë kurrë një vendim përfundimtar. Natyrisht, menduam se ishte një ide e mirë që të paktën të përpiqeshim të grumbullonim më të mirët nga më të mirët në futbollin botëror. Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kanë sunduar vendin për pjesën

Kush është futbollisti më i mirë në botë? Përgjigja nuk është absolute, nuk do të ketë kurrë një vendim përfundimtar. Natyrisht, menduam se ishte një ide e mirë që të paktën të përpiqeshim të grumbullonim më të mirët nga më të mirët në futbollin botëror. Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kanë sunduar vendin për pjesën e mbretit të futbollit prej 20 vitesh, por mbretërimi i tyre është vënë nën kërcënim në rritje nga gjenerata e ardhshme e yjeve me shpresa të mëdha për të arritur majat.

Ne e kemi bazuar listën tonë në një sërë faktorësh. Ne kemi marrë parasysh performancën afatshkurtër, por veçanërisht sezonet e forta ose të dobëta 2021/22 janë anashkaluar në shumë raste, në mënyrë që lojtarët me një histori të gjatë paraqitjesh të jashtëzakonshme të mos mbyllen në rastin e parë. Trofetë, forca e Ligave, statistikat e papërpunuara, magjia e pamatshme dhe një mori aspektesh të tjera janë bashkuar për të formuar kriteret tona për listën.

Këtu janë 10 futbollistët më të mirë në vitin 2022 :

10.Cristiano Ronaldo (Man Utd) Ronaldo është një nga rrëshqitësit më të mëdhenj në këtë listë, pasi më parë qëndronte fort në dy vendet e para për më shumë se një dekadë. Është e sigurt të thuhet se ditët e tij më të mira janë pas tij, ndërsa ai i afrohet fundit të karrierës së tij, por mbetet një mjet vdekjeprurës në arsenalin e United.

9.Trent Alexander-Arnold (Liverpool) Është e vështirë të bësh një krahasim të drejtpërdrejtë midis mbrojtësve, mesfushorëve dhe sulmuesve, por në shumë mënyra, forca e Alexander-Arnold është se ai vepron në secilën prej këtyre fushave.

8. Karim Benzema (Real Madrid) Benzema ka bërë një kthim të lulëzuar në listë pasi vazhdon të shijojë një verë indiane pas gati dy dekadash në lojë. Hajmali i Real Madridit është anashkaluar nga Madridi për emra me para të mëdha të stilit Galactico në vitet e fundit, por ata gjithmonë përfundojnë duke u kthyer te francezi i besueshëm që po shijon një nga sezonet më të mira të karrierës së tij në 2021/22.

7.Harry Kane (Tottenham)

Për të gjitha problemet e Harry Kane në 2021/22 deri më tani, ai është thjesht një nga sulmuesit më të mirë në botë dhe i denjë për vendin e tij në tabelën më të lartë për sa i përket botës. talentet në përgjithësi. Kane ka shënuar lehtësisht më shumë se 20 gola sa herë që ka luajtur më shumë se 30 ndeshje në Premier League për Tottenham në një sezon. Gjatë fushatave të tjera, i penguar rëndë nga lëndimet, ai ende ka shënuar rezultate të mëdha.

 6.Erling Haaland (Dortmund) Kemi arritur në lojtarin e parë në listë me potencial jashtëzakonisht të fortë për të arritur vendin e shenjtë nr.1 në këtë listë brenda pak vitesh. Haaland ka qenë madhështor që kur shpërtheu në skenën e futbollit profesionist.  Ai ka një talent të fuqishëm që pakkush mund ta përmbajë. Në dy sezonet e gjysmë midis verës së 2019 dhe fillimit të 2022, Haaland ka shënuar 72 gola në 71 ndeshje të ligës. Ai është i përgatitur për topin .

 5.Kylian Mbappe (PSG) Konkurrenti kryesor i Haaland për titullin e ‘lojtarit më të mirë në botë’ është pa dyshim Kylian Mbappe. Katër lojtarët kryesorë në këtë listë janë të gjithë 29 vjeç e lart, duke i hapur rrugën francezit për të dominuar për vitet në vijim. Ai krenohet me përshpejtimin që do ta turpëronte DeLorean-in e Doc Brown dhe në moshën 23-vjeçare. Ai tashmë mburret me 88 gola në 100 ndeshje të ligës së PSG-së dhe 24 gola në 53 ndeshje të kombëtares së Francës.

4. Mohamed Salah (Liverpool)

Salah është ndoshta numri 2 në botë për momentin, por ne po përpiqemi të marrim parasysh një sërë kriteresh këtu. Vrapimi i drejtpërdrejtë i Salah mund të shihet si rudimentar nga snobët e futbollit, por nuk mund të mohohet efektiviteti i tij.

3. Kevin De Bruyne (Man City)

Për sa i përket formës së papërpunuar, Salah duhet të qëndrojë përpara De Bruyne, por për sa i përket paketës së plotë, aftësive, aftësive teknike, meritave fizike dhe forcës mendore, De Bruyne mund të jetë futbollisti nr. 1 i plotë në botë sot. Ai është krosuesi më i mirë i një futbolli në historinë e Premier League dhe ka luajtur disa nga pasimet më të egra që mund të shihni ndonjëherë. Përveç krijimit të golave, ai gjithashtu mund të shqyejë rrjetat nga shtyllat e tyre.

 2.Robert Lewandowski (Bayern Munich) Lewandowski është lojtari më në formë në botë për momentin, thjesht nuk ka asnjë dyshim për këtë. Dhe ai ka qenë për disa kohë. Ndjehet si një turp i madh që ai nuk ka ngritur një Top të Artë në karrierën e tij të bezdisshme. Ikona polake krenohet me një portofol të balancuar mirë të ritmit, forcës dhe aftësisë teknike, dhe lëvizja e tij në kuti është sublime. Pozicionimi i tij është gjithmonë në pikën dhe nuk ka askënd që do të preferonit t’i besoni në një situatë një-në-një.

1.Lionel Messi (PSG) “Por, Ronaldo ra në vendin e 10-të?!” Të dëgjoj duke qarë. Nuk mund të fshihet fakti që Lionel Messi nuk e ka ndezur saktësisht botën në Paris këtë sezon, por një gjysmë sezoni mediokriteti relativ nuk duhet të fshijë 15 vjet dominim të plotë. Nuk ka dyshim se Ronaldo dhe Messi do të hyjnë në histori në mesin e tre futbollistëve më të mirë të të gjitha kohërave, së bashku me të ndjerin e madh Diego Maradona, por ndërsa roli i Ronaldos është zbehur disi, ne jemi ende dëshmitarë të plotë. Messi është fituesi në fuqi i Topit të Artë pas një sezoni mahnitës të fundit në Barcelonë dhe pasi më në fund ngriti një trofe me Argjentinën. Ndikimi i tij nuk duhet të vihet kurrë në dyshim, talenti i tij nuk duhet të nënvlerësohet kurrë. Nëse ai nuk klikon në ingranazhet deri në fund të sezonit, ai mund të bjerë në listë, por tani për tani, nëse ka një lojtar në botë që dëshironi të luani për ekipin tuaj të futbollit, ka vetëm një emri që bie nga buzët e tua: Luani.

Përshtati : Lumturie Alcani

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar