Dy ditë pas përleshjeve policia izraelite hyn në kompleksin e xhamisë Al-Aksa

Dy ditë pas përleshjeve policia izraelite hyn në kompleksin e xhamisë Al-Aksa

Pas përleshjeve që shpërthyen herët këtë të premte  midis policisë izraelite dhe palestinezëve në xhaminë Al-Aksa, Policia izraelite ka hyrë në kompleksin e xhamisë Al-Aksa, ka larguar palestinezët nga zona jashtë xhamisë mëngjesin e 17 prillit, ndërsa dhjetëra palestinezë mbetën brenda ndërtesës. Nga përleshjet në xhami mjekët komunikuan se te pakten 150 palestinezë u plagosën.

Pas përleshjeve që shpërthyen herët këtë të premte  midis policisë izraelite dhe palestinezëve në xhaminë Al-Aksa, Policia izraelite ka hyrë në kompleksin e xhamisë Al-Aksa, ka larguar palestinezët nga zona jashtë xhamisë mëngjesin e 17 prillit, ndërsa dhjetëra palestinezë mbetën brenda ndërtesës.

Nga përleshjet në xhami mjekët komunikuan se te pakten 150 palestinezë u plagosën. Fondi islamik që administron vendin tha se policia izraelite hyri në fuqi para agimit, ndërsa mijëra besimtarë u mblodhën në xhami për lutjet e hershme të mëngjesit gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit. Izraeli tha se forcat e tij hynë për të hequr gurët që ishin mbledhur në pritje të dhunës. Videot që qarkullojnë në internet treguan palestinezët duke hedhur gurë dhe policinë duke gjuajtur gaz lotsjellës dhe granata trullosëse. Të tjerë treguan adhuruesit duke barrikaduar veten brenda vetë xhamisë mes atyre që dukej të ishin re gazi lotsjellës.

Shërbimi i emergjencës së Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze tha se evakuoi 59 të plagosur në spitale. Fondi tha se një nga rojet në vend u qëllua në sy me një plumb gome. Ministria e Jashtme izraelite tha se dhjetëra burra të maskuar që mbanin flamuj palestinezë dhe të Hamasit marshuan drejt kompleksit të premten herët dhe mblodhën gurë.

“Policia u detyrua të hynte në terren për të shpërndarë turmën dhe për të hequr gurët , në mënyrë që të parandalohej dhuna e mëtejshme”, shkruhej në Twitter.

Xhamia është vendi i tretë më i shenjtë në Islam. Është ndërtuar në majë të një kodre që është vendi më i shenjtë për hebrenjtë, të cilët i referohen si Mali i Tempullit. Ka qenë një pikë e rëndësishme për dhunën izraelito-palestineze për dekada. Tensionet janë rritur në javët e fundit pas një serie sulmesh nga palestinezët që vranë 14 persona brenda Izraelit. Izraeli ka kryer një valë arrestimesh dhe operacionesh ushtarake në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke shkaktuar përleshje në të cilat janë vrarë disa palestinezë.

Dhjetëra mijëra palestinezë pritej të mblidheshin në Al-Aksa për faljen e së premtes. Javët e protestave dhe përleshjeve në Jerusalem gjatë Ramazanit të vitit të kaluar më në fund ndezën një luftë 11-ditore me grupin militant islamik Hamas, i cili sundon Rripin e Gazës. Izraeli kishte hequr kufizimet dhe kishte ndërmarrë hapa të tjerë për të provuar të qetësonte tensionet përpara Ramazanit, i cili këtë vit përkon me festën e Pashkës hebraike dhe javën e shenjtë të krishterë, duke sjellë mijëra pelegrinë dhe vizitorë të tjerë në Jerusalem. Por sulmet dhe bastisjet ushtarake kanë shkaktuar një tjetër valë trazirash.

Xhoana Koleci

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar