• Planifikim i Karrierës, vazhdojnë “Ditët e Informimit të Maturantëve”

  Planifikim i Karrierës, vazhdojnë “Ditët e Informimit të Maturantëve”0

  Ministria e Arsimit dhe Sportit, në bashkëpunim me drejtoritë arsimore vendore dhe institucionet e arsimit të lartë, në kuadër të planifikimit të karrierës organizojnë: “Ditët e Informimit të Maturantëve”. Ndryshe nga vitet e kaluara kur maturantët kishin mundësinë të takoheshin dhe informoheshin drejtpërdrejtë nga përfaqësuesit e universiteteve, këtë vit organizimi po zhvillohet nëpërmjet platformave online.

  READ MORE
 • “Njih tokën tënde, vizito Shqipërinë”, nis fushata për turizmin0

  Studentët e vitit të dytë master, në Kolegjin Universitar Bedër, çelën zyrtarisht fushatën e ndërmarrë prej tyre, për Shqipërinë turistike. Fushata “Njih tokën tënde, vizito Shqipërinë”, u prezantua sot si një nismë që ka për qëllim sensibilizimin e shqiptarëve të vizitojnë Shqipërinë, përpara se të shkojnë jashtë vendit. Shqipëria është një nga vendet që natyra

  READ MORE
 • LËKUNDJE TË FORTA ZGJOJNË SHQIPTARËT NË ORËT E PARA TË MËNGJESIT0

  Një lëkundje e fortë në orët e para të mëngjesit të datës 26 Nëntor  ka tronditur shqiptarët duke i bërë ata të largohen nga banesat e tyre në gjendje paniku. Tërmeti rregjistrohet të ketë qenë me magnitudë 6.4 dhe supozohet të ketë zgjatur rreth 30 sekonda. Si pasojë e këtyre lëkundjeve të forta shumë banorë

  READ MORE
 • LËKUNDJET E TËRMETIT VAZHDOJNË TË TREMBIN QYTETARËT E TIRANËS0

  Mbrëmjen e kaluar, banorët e Tiranës risollën në mendje ngjarjen e 26 Nëntorit pasi janë ndjerë disa lëkundje të konsiderueshme pas mesnate. Sipas të dhënave të Institutit të Gjeoshkencave Ujit dhe Mjedisit janë ndjerë rreth 7 lëkundje, më e madhja me magnitudë 4 të shkallës rihter në orën 2:18. E njëjta lëkundje sipas EMSC-së ka

  READ MORE
 • KUSH ËSHTË PËRGJEGJËS PËR VIKTIMAT E TËRMETIT TË 26-NENTORIT?0

  Tërmeti që lëkundi Shqipërinë më 26 nëntor 2019 shënoi 51 viktima dhe me qindra të plagousur. Shumë banorë humbën të dashurit e tyre por edhe banesat dhe çdo gjë me vlerë. Por kush ishte fajtori i këtyre shembjeve dhe faktor kryesor në ndikimin e mbetjes së shumë jetëve nën rrënoja? Deri më tani, bëhet e

  READ MORE
 • GJENDET NJË TRUP I PAJETË NË LIQENIN ARTIFICIAL0

  Në Liqenin Artificial të Tiranës, rreth orës 7:00 të mëngjesit të sotëm, është gjetur një trup i pajetë. Sipas të dhënave paraprake të policisë, bëhet fjalë për 57-vjecarin A.I, i cili ishte shpallur i humbur që prej disa ditësh. Bazuar në informacionet e marra nga familjarët e viktimës është mësuar se ai vuante nga probleme

  READ MORE