5 klubet më të suksesshme në Europë

5 klubet më të suksesshme në Europë

Kur mendoni për klubin më të suksesshëm në Evropë, kush ju vjen në mendje? Manchester United, Real Madrid dhe Barcelona ndoshta vijnë direkt në mendje. Vetëm dy nga këto klube bëjnë listën, dhe ata ende nuk depërtojnë në dy të parat. SL Benfica (83 trofe) Skuadra më e suksesshme në Portugali, SL Benfica qëndron me

Kur mendoni për klubin më të suksesshëm në Evropë, kush ju vjen në mendje? Manchester United, Real Madrid dhe Barcelona ndoshta vijnë direkt në mendje. Vetëm dy nga këto klube bëjnë listën, dhe ata ende nuk depërtojnë në dy të parat.

  1. SL Benfica (83 trofe)

Skuadra më e suksesshme në Portugali, SL Benfica qëndron me krenari në vendin e pestë si një nga skuadrat më të suksesshme në Evropë.

Benfica ka një sasi rekord të titujve të Premier Liga(37), një sasi rekord të titujve të Taca de Portugal(26), një sasi rekord të titujve Taca da Liga(7), 8 Supertaca Candido de Oliveira, tre Campeonato de Portugal” dhe dy evropiane.

Kupat

Në vitet 1960, Benfica kaloi vitet e saj të arta duke fituar herë pas here Kupat e Evropës në vitet ’61 dhe ’62. Gjatë gjithë viteve ’60 Benfica arriti në tre finale të Kupës Evropiane, duke i humbur të tria.

Pikërisht gjatë këtyre viteve sulmuesi legjendar portugez, Eusebio, luajti për Benfikën duke shënuar 317 gola në 301 ndeshje. Eusebio është ende i vetmi lojtar që ka fituar një Top të Artë ndërsa luan për një klub portugez.

Përveç lavdisë në Kupën Evropiane,  në vitet 1960, Benfica fitoi tetë tituj të Premeria Liga dhe tre kupa Taca de Portugal.

Në vitet ’70, Benfica vazhdoi të përpiqet brenda vendit, duke fituar gjashtë tituj të Primeira Liga dhe dy tituj Taca de Portugal. Në Evropë, Benfica arriti të arrijë vetëm në gjysmëfinale, e mundur nga Ajax dhe Johan Cruyff.

  1. Barcelona (87 trofe)

Duke konkurruar me rivalët spanjollë Real Madrid, Barcelona është një forcë dominuese në Spanjë dhe ata kanë shijuar periudha dominimi në garat evropiane.

Barca ka 26 tituj të La Ligës, një rekord 31 tituj të Copa del Ray, një rekord 12 tituj të Superkupës së Spanjës, pesë Kupa Evropiane/Liga Kampionësh të UEFA-s, një rekord katër Kupa të Fituesve të Kupës UEFA, një rekord pesë UEFA Superkupa dhe tre FIFA Club.

Kupat e Botës

Johan Cruyff dhe Diego Maradona

Cruyff erdhi nga Ajax për një tarifë rekord të atëhershëm prej 920,000 £. Në sezonin e tij të parë, Cruyff ndihmoi Barçën të fitonte titullin e parë të ligës për 14 vjet. Fitorja përfshinte një fitore mbresëlënëse 5-0 jashtë Real Madridit.

Pas largimit të Cruyff, Barça u përpoq të zëvendësonte yllin e tyre me një emër tjetër ylli. Në vitin 1982, ata bënë pikërisht këtë duke nënshkruar me Maradonën për një tarifë rekord botëror prej 5 milionë funte. Koha e tij në Barca ishte e shkurtër, por Maradona fitoi një medalje të Copa del Ray dhe Superkupës së Spanjës. Cruyff u kthye si trajner në 1988, duke çuar në një magji dominimi për gjigantët spanjollë.

Lojtarë të tillë si Hristo Stoichkov, Pep Guardiola, Eusebio, Ronald Koeman dhe Michael Laudrup ishin të gjithë pjesë e epokës së ekipit të ëndrrave të Cruyff. Cruyff pa Barçën të fitonte 11 trofe nën drejtimin e tij, duke përfshirë katër tituj radhazi të La Ligës.

Lionel Messi, Xavi dhe Iniesta

Ish-lojtari Guardiola mori postin e trajnerit në vitin 2008 dhe solli me vete stilin e tij tika-taka që do ta ndryshonte plotësisht lojën.

  1. Real Madrid (90 trofe)

Ndoshta një nga klubet më të mëdha në futbollin botëror, nuk është çudi të shohim Real Madridin në këtë listë.

Kabineti i tyre i trofeve përfshin një rekord 35 La Liga, 19 Copa del Rey, 11 Supercopa de Espana, një rekord 13 Liga Kampionësh të Kupës Evropiane/UEFA, dy tituj të Kupës UEFA, katër tituj të Superkupës UEFA, tre Kupa Ndërkontinentale dhe katër Kupa të Botës për Klube FIFA. Ata fituan pesë Kupa Evropiane radhazi midis viteve 1956 dhe 1960, duke çuar në Madrid që iu dha kupa origjinale dhe e drejta për të mbajtur simbolin e nderit të UEFA-s.

Në vitin 2009, Real Madrid theu rekordin e transferimeve kur nënshkroi Cristiano Ronaldon për 80 milionë funte nga Manchester United. Ronaldo e ndihmoi Madridin të arrinte titullin rekord të 32-të në La Liga. Madridi njihet për një skuadër plot me emra yjesh që kanë veshur shiritin e famshëm të bardhë. Të tillë si Alfredo Di Stefano, Hugo Sanchez dhe Emilio Butragueno janë bekuar të gjithë të luajnë për Madridin, por nën presidentin e ri Florentino Perez, Madridi hyri në një nivel tjetër.

Real Madridi, i ndihmuar nga një treshe kryesore e Ronaldos, Karim Benzema dhe Gareth Bale, më në fund arriti në La Decima në 2014. Trofeu i tyre i 10-të i Ligës së Kampionëve u bë edhe më i ëmbël duke mposhtur rivalët e tyre vendas Atletico Madrid në finale.

Pasi arriti përfundimisht dhjetë trofe të Ligës së Kampionëve, Madridi vazhdoi të fitojë tre Ligën e Kampionëve radhazi midis 2014-2018. 13 titujt që mban Madridi është rekordi për më shumë tituj të Ligës së Kampionëve.

2.Celtic (112 trofe)

Celtic mburret me 51 tituj SPL, 40 tituj të Kupës Skoceze, 20 tituj të Kupës së Ligës Skoceze dhe një Kupë Evropiane.

Jock Stein e udhëhoqi Celticun drejt lavdisë në çdo garë ku hynë, por më i shquari nga këto trofe ishte në Evropë. Stein udhëhoqi skuadrën e Glasgow në lavdi kundër Interit të Milanit. Kjo fitore i bëri ata skuadrën e parë britanike që fiton Kupën Evropiane.

Skuadra që e çoi Celtic në lavdi atë natë u bë e njohur si “Luanët e Lisbonës” dhe mbetet një nga skuadrat më të mira për të veshur rrathët e famshëm bardh e gjelbër.

Në futbollin skocez, Celtic pa një periudhë suksesi të vazhdueshëm kur rivalët e ashpër Rangers hoqën divizionet për shkak të çështjeve financiare. Sezoni 2019-20 pa Celtic të plotësojë trefishin e katërt radhazi vendas pas një sezoni të goditur nga problemet e COVID-19.

1.Rangers (120 trofe)

Krahasuar me rivalët e tyre në Glasgow, Rangers e kanë gjetur shumë të vështirë suksesin në Evropë. Shija e tyre e vetme e suksesit evropian erdhi në vitin 1972, kur ata mundën Dinamon e Moskës në Kupën e Fituesve të Kupave Evropiane.

Ky sukses i bëri ata të dilnin ngadalë nga hija e një skuadre të fortë Celtic të udhëhequr nga Jock Stein. Rangers fitoi titullin e tyre të parë në 11 vjet gjatë sezonit 1974-75. Kjo u pasua shpejt nga një trefishtë në sezonin pas.Rangers fitoi ligën çdo sezon nga 1988-89 deri në sezonin 1996-97.

Denisa Shpati

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar