Zbulohet skulptura 9000 vjecare në shkretëtirën e Jordanisë

Zbulohet skulptura 9000 vjecare në shkretëtirën e Jordanisë

Një zbulim i madhë arkeologjik ka ndodhur në shkretëtirën juglindore të Jordanisë. Skulptura e zbuluar është 9000 vjecare dhe është një kompleks neolitik me gëdhendje guri. Nga konferenca për shtyp e ditës së marte,  Ministria Jordaneze e Turizmit tregojnë se ky zbulim u krye nga arkeolog jordanezë dhe francezë. Ky zbulim u bë në tetor

Një zbulim i madhë arkeologjik ka ndodhur në shkretëtirën juglindore të Jordanisë. Skulptura e zbuluar është 9000 vjecare dhe është një kompleks neolitik me gëdhendje guri.

Nga konferenca për shtyp e ditës së marte,  Ministria Jordaneze e Turizmit tregojnë se ky zbulim u krye nga arkeolog jordanezë dhe francezë.

Ky zbulim u bë në tetor 2021 nga Projekti Arkeologjik Badia Juglindore (SEBAP), i kryesuar nga Mohammad B. Tarawneh dhe wael Abu-Azizeh, të cilët kanë hetuar rajonin për dekadën e fundit.

Këto skulptura janë quajtur Ghassan dhe Abu Ghassan të cilat janë 112cm dhe 70cm.

“Ky është i vetmi model arkitekturor i këtij lloji i njohur deri më tani në mbarë botën në një kontekst neolitik,” thotë SEBAP në një deklaratë.

Fjorida Daja

Alban Tufa
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar