Kosova dënon sulmin Rus

Kosova dënon sulmin Rus

Si gjithë bota edhe Kosova dënon veprimin e Rusisë kundër Ukrainës, lufta e nisur mëngjesin e sotëm. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, presidentja Vjosa Osmani dhe Kryetari i kuvendit të Kosovës Glauko Konjufca janë shprehur së një veprim i tillë është i papranueshëm dhe se Kosova është në mbrojtje të popullit Ukrainas. Jo më larg

Si gjithë bota edhe Kosova dënon veprimin e Rusisë kundër Ukrainës, lufta e nisur mëngjesin e sotëm. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, presidentja Vjosa Osmani dhe Kryetari i kuvendit të Kosovës Glauko Konjufca janë shprehur së një veprim i tillë është i papranueshëm dhe se Kosova është në mbrojtje të popullit Ukrainas.

Jo më larg së dje presidenti Putin gjatë fjalimit të tij bëri një analogji mes Krimes dhe Kosovës që do të thotë se kjo shihet si një shenjë rreziku për Kosovën. Gjatë ditës së djeshme është mbledhur dhe këshilli i sigurisë mëgjithatë nuk ka pasur një deklarim nga krerët e shtetit për sa i përket deklaratave të Putin, raportoi nga Prishtina korrespodentja e Top Channel.
Sipas ekspertëve ndërkombëtar afrimi i Rusisë me Serbinë mund të shihet si një indicie e destabilizimit të rajonit.

Përgatiti: Alba Qojle

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar