Author's Posts

 • Panairi i 26-të i librit në Tiranë

  Panairi i 26-të i librit në Tiranë0

   Pananiri i librit është një pananir i përvitshëm kushtuar librit që mbahet në Tiranë. Ky panair mbështetet nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve ndërsa organizohet nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë.  Me 15 nëntor Pallati i Kongreseve në Tiranë hapi dyert për panairin e librit ku ky panair bën plot 26 vite që mbahet në

  READ MORE
 • Florida përballet me përmbytje, mbi 100 mijë ndërtesa pa energji elektrike pas shiut të fortë

  Florida përballet me përmbytje, mbi 100 mijë ndërtesa pa energji elektrike pas shiut të fortë0

  • Bota
  • November 17, 2023

  Një përmbytje e shiut intensiv në disa pjesë të Floridës ka zhytur lagje, ka kthyer rrugët në lumenj, ka mbyllur shkollat ​​dhe ka lënë mbi 108,000 pa energji elektrike. Shiu i dendur ra në Floridën qendrore dhe jugore të mërkurën deri në mëngjesin e hershëm të së enjtes për shkak të një sistemi stuhie që

  READ MORE
 • Musk siguron kontratë 90 milionë dollarë për të ofruar internet falas në Meksikë

  Musk siguron kontratë 90 milionë dollarë për të ofruar internet falas në Meksikë0

  Meksika ka nënshkruar kontrata për internet falas me nëntë kompani, përfshirë Starlink. Starlink, shërbimi i internetit satelitor i miliarderit Elon Musk, ka siguruar një kontratë 1.56 miliardë peso (89.80 milionë dollarë) për të ofruar internet falas në Meksikë deri në fund të vitit 2026, tha të mërkurën një zyrtar i qeverisë meksikane. Kompania e Musk

  READ MORE
 • Luani endet rrugëve të qytetit italian pasi shpëtoi nga cirku

  Luani endet rrugëve të qytetit italian pasi shpëtoi nga cirku0

  • Bota
  • November 13, 2023

  Një luan u pa në rrugët e një qyteti bregdetar italian për disa orë pasi u arratis nga një cirk lokal, përpara se të qetësohej dhe të kapej. Alessandro Grando, kryebashkiaku i Ladispolit, pranë Romës, u kishte thënë banorëve të qëndronin në shtëpi të shtunën, ndërsa policia dhe stafi i cirkut kërkonin të kapnin kafshën.

  READ MORE