10 video-lojërat më të luajtura në vitin 2022

10 video-lojërat më të luajtura në vitin 2022

Ky artikull u dedikohet të gjithë të apasionuarve me video-lojërat. Në epokën e sotme, lojtarët janë më me fat se kurrë më parë. Kjo për shkak se ka pasur përparime të mëdha në fushën e video-lojërave. Sot disponueshmëria e pajisjeve të lojërave e ka çuar përvojën e lojtarëve në një nivel të ri. Ne do

Ky artikull u dedikohet të gjithë të apasionuarve me video-lojërat. Në epokën e sotme, lojtarët janë më me fat se kurrë më parë. Kjo për shkak se ka pasur përparime të mëdha në fushën e video-lojërave. Sot disponueshmëria e pajisjeve të lojërave e ka çuar përvojën e lojtarëve në një nivel të ri. Ne do të mësojmë gjithashtu për video-lojën më të luajtur në botë në vitin 2022.

1.PUBG: Battlegrounds

Me më shumë se 1.037 milionë lojtarë, PUBG: Battlegrounds zë vëndin e parë në këtë listë. I publikuar më 20 dhjetor 2017, PUBG ka fituar zemrat e miliona njerëzve me grafikat e tij të jashtëzakonshme dhe të përpunuara mirë. Kjo lojë është emocionuese, por edhe vartëse. Korporata PUBG krijoi dhe publikoi këtë lojë të mrekullueshme. Realizmi i PUBG dhe koncepti i Battle Royale janë ato që e veçojnë atë.

2.Fortnight

Fortnight është një nga videolojërat më të suksesshme në botë. Epic Games e publikoi atë në 2017. Save the World, Battle Royale dhe Creative janë tre mënyrat e disponueshme për të luajtur. Me më shumë se 350 milionë llogari të regjistruara, është një nga lojërat më të famshme të kësaj epoke. Në kohën e publikimit, konkurrenti më i madh i tij ishte PUBG. Grafikat e kësaj loje janë të mrekullueshme si dhe krijuese.

3.Grand Theft Auto V

Me një numër lojtarësh prej më shumë se 140 milionë, Grand Theft Auto V është gjithashtu një nga lojërat më të luajtura në 2022. Grand Theft Auto V integron tregimin dhe lojën në mënyra të paprecedentë ndërsa lojtarët hyjnë dhe dalin nga jeta e tre personazheve kryesore të lojës. Zhvilluar nga Rockstart North dhe publikuar nga lojërat Rockstart, GTA V pëlqehet nga miliona njerëz në këtë botë.

4.Minecraft

Me më shumë se 238 milionë kopje të shitura, Minecraft është loja më e shitur në botë. I lëshuar më 18 nëntor 2011, Minecraft u ofron përdoruesve një përvojë magjepsëse. Fakti që kjo videolojë nuk ka rregulla e bën atë një të llojit të saj. Ai u jep përdoruesve një përvojë të mrekullueshme 3D. Kjo lojë është e thjeshtë dhe kreative. Është një video-lojë me sandbox e zhvilluar nga Mojang Studios në vitin 2011. Ka dy mënyra në këtë lojë, përkatësisht, Survival dhe Creative.

5.Super Mario Bros

Me më shumë se 58 milionë kopje të shitura, Super Mario Bros është gjithashtu një nga lojërat më të luajtura në mbarë botën. Zhvilluar nga Nintendo R&D4 dhe publikuar nga Nintendo, Super Mario Bros është një nga video-lojërat më të shitura të të gjitha kohërave.

6.League of legends

Duke pasur më shumë se 150 milionë lojtarë të regjistruar, League of Legends është një sukses i madh. Është një lojë strategjike. Në këtë lojë, dy ekipe me pesë kampionë të fuqishëm garojnë për të shkatërruar bazën e ekipit kundërshtar. Kur kjo lojë u lëshua në vitin 2009, pothuajse nuk kishte rivalë të këtij zhanri. E publikuar nga Riot games, kjo lojë me beteja është mjaft e njohur nga miliona individë.

7.Resident Evil Village

Resident Evil Village është një lojë horror mbijetese e zhvilluar nga Capcom dhe e lëshuar në vitin 2021. Është vazhdimi i Resident Evil 7: Biohazard (2017). Është një nga lojërat më të shitura të zhanrit horror. Pra, përvoja e  tmerrit dhe emocionuese e lojës, fshati Resident Evil është mjaft popullore.

8.Call of Duty: Modern Warfare

Modern Warfare konsiderohet të jetë loja më e shitur në serinë Call of Duty. Modern Warfare vazhdon trashëgiminë e ekskluzivitetit të Call of Duty me shumë lojtarë botëror. Lojërat e shpejta, argëtuese dhe të furishme në internet.

9. Call of Duty: Black Ops

Call of Duty: Black Ops është loja më fitimprurëse e ekskluzivitetit, pasi ka shitur mbi 30 milionë kopje në mbarë botën që nga publikimi i saj në 2010. Loja u publikua në kulmin e popullaritetit.

10. Genshin Impa

Zhvilluar dhe publikuar nga miHOYO në vitin 2020, miHOYO është një lojë aksioni e bazuar në luajtjen e roleve. Kritikët vlerësuan mekanikën luftarake të lojës dhe zhytjen e gjerë, dhe ajo mori vlerësime kryesisht të shkëlqyera. Loja është ende në trajektoren e suksesit. Për më tepër, në vitin e parë të lëshimit të saj, loja fitoi më shumë se 3 miliardë dollarë, gjë që është e paprecedentë.

Përshtati: Melisa Bruçaj

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar