Zahir Pajaziti hero kombëtar

Zahir Pajaziti hero kombëtar

Regjizori amerikan realizoi filmin dokumentar për Zahir Pajazin, i cili për shtetin e Kosovës shihet si hero kombëtar. Kush ishte në të vërtetë Zahiri i cili qëndron nën bronz? Për gjithë banorët e Kosovës, ai portretizohet në kujtesat e tyre si figurë e zymtë dhe në statuja militante.“Mjaltë nga shkëmbi” filmi dokumentar do të zbatojë

Regjizori amerikan realizoi filmin dokumentar për Zahir Pajazin, i cili për shtetin e Kosovës shihet si hero kombëtar.

Kush ishte në të vërtetë Zahiri i cili qëndron nën bronz?

Për gjithë banorët e Kosovës, ai portretizohet në kujtesat e tyre si figurë e zymtë dhe në statuja militante.“Mjaltë nga shkëmbi” filmi dokumentar do të zbatojë profilin njerëzor të Zahirit.Nëpërmjet intervistës që i është bërë familjes, bashkëmoshatarëve dhe miqëve që e njihnin atë më së miri, do të mund të arrihet të zbulohet personaliteti i vërtetë i Zahirit i cili do të kapërcejë legjendën e tij të politizuar.

Nëpërmjet këtij dokumenti do të arrihet të dëgjohen rrahjet e zemrës së tij njerëzore. Dokumentari është përgatitur nga skenaristi dhe regjisori amerikan, Douglas Beck, dhe regjisori i ri kosovar, Valdrin Fetahu.

Premiera e tij do të jepet në muajin maj të këtij viti. Dokumentari do të shfaqet edhe në SHBA.

M.Kërçeli

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar