Shifrat zyrtare të humbjeve në frontin Rusi-Ukrainë

Shifrat zyrtare të humbjeve në frontin Rusi-Ukrainë

Lufta midis Rusisë dhe Ukrainës deri në këto momente ka sjellë humbje të mëdha për të dyja shtetet. Bëhet me dije nga ministria e mbrojtjes në Ukrainë se bilanci i humbjeve të Rusisë është si më poshtë: -4300 ushtarë të vrarë -27 avione luftarake të rrëzuara – 26 helikopterë të rrëzuar -146 tanke të djegur

Lufta midis Rusisë dhe Ukrainës deri në këto momente ka sjellë humbje të mëdha për të dyja shtetet.
Bëhet me dije nga ministria e mbrojtjes në Ukrainë se bilanci i humbjeve të Rusisë është si më poshtë:
-4300 ushtarë të vrarë
-27 avione luftarake të rrëzuara
– 26 helikopterë të rrëzuar
-146 tanke të djegur
-706 mjete të blinduara të djegura
– 2 dronë ushtarakë të rrëzuar
-2 anije ushtarake të mbytura


Nga ana tjetër e frontit duket se dhe Ukraina ka pasur humbje mjaft të mëdha, mijëra e qindra civilë të vrarë dhe të plagosur, shkatrim i qëndrave të banimit,19 aeroporte të pushtuara, dhe shumë pak dëme në armatim dhe municion krahasuar me Rusinë.

Një dritë shprese për ukrainën orëve të fundit pasi NATO u shpreh hapur se do të dërgojë avionë dhe paisje ushtarake në mbrojtje te Kievit dhe gjithë Ukrainës.

Anëtarët e NATO-s po ofrojnë gjithashtu miliona euro ndihmë financiare dhe humanitare për forcat ukrainase. Në deklaratë thuhet se Belgjika, Kanadaja, Republika Çeke, Estonia, Franca, Gjermania, Greqia, Letonia, Lituania, Holanda, Polonia, Portugalia, Rumania, Sllovakia, Sllovenia, MB dhe SHBA janë duke dërguar një numër të konsiderueshëm paisjesh ushtarake.

Përgatiti: Albi Rakip

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar