Seanca parlamentare sot mes tensioneve dhe tymuesve

Seanca parlamentare sot mes tensioneve dhe tymuesve

Parlamenti i ditës nisi me një seancë debati përProjekt Buxhetin e vitit 2024.Kjo pasi Garda bëri kontroll tëimët për deputetët e partisë demokratike dhe nuk janë lejuarnë ambjentët e brendëshme të parlamentit ,gjithashtu janëvendosur turprojë për çdo deputet të mazhorancës. Deputetët e opozitës kundërshtuan vendosjen e gardës në Kuvend, ndërsa janë përplasur fizikisht me disa

Parlamenti i ditës nisi me një seancë debati përProjekt Buxhetin e vitit 2024.Kjo pasi Garda bëri kontroll imët për deputetët e partisë demokratike dhe nuk janë lejuar ambjentët e brendëshme parlamentit ,gjithashtu janëvendosur turprojë për çdo deputet mazhorancës. Deputetët e opozitës kundërshtuan vendosjen e gardës në Kuvend, ndërsa janë përplasur fizikisht me disa prej tyre.

Ndërsa një pjesë e deputetëve ishin në Kuvend, ish-kryeministri Sali Berisha u fut live në Facebook ku u shprehse: “Buxheti i vjedhjes më të madhe të tyre, buxheti i gjobës ndaj shqiptarëve, i shpërdorimit, i rrugëve të cilat kushtojnë 12 mln euro kilometri, buxheti i ppp-ve. Sot në parlament janë 1340 gardistë brenda në ambientet përreth, Reneas dhe forcat speciale. Opozita do të qendorë e papmposhtu në mbrojtje të të drejtave legjitime për të hetuar qeveritarët hajdutë që me vendimet e tyre kanë vjedhur dhe do vijojnë të vjedhin.

Socialistët deklaruan se as protesta dhe as ngujimi i demokratëve në Parlament nuk do t’i pengojë për ta votuar pr/buxhetin. Pavarësisht kaosit u parlamentmazhorancën nuk e pengoi bënte ndryshimet ProjektBuxhetin ishin parashikuar për ditën e sotmepavarësisht se ai nuk u prezantua.Shkak për këtë seancë ishteaksioni i opozitës e cila dhe pas gjithë kontrollit ishte bërënga garda kishin arritur mbanin brenda sallës parlamentit flakadanë. Ai nisi veprimin me flakadanë dhe pushtoi parlamentin nga tymi ishte deputeti Flamur Noka dhe pas ky veprim u pasua nga disa tjerë.

Nga ky akt u ndez dhe një zjarr parlament,por kjo gjë nuk u pengoi aspak deputetët e mazhorancës për vazhduar me projekt buxhetin dhe pse ishin 73 socialistë sallë kryetarja e kuvendit nxorri 83 pro për ndryshimin buxhetin e 2024. Në seancë ishte i pranishëm edhe Kryeministri Edi Rama i cili mungonte prej disa javësh në Kuvend

Në më pak se 5 minuta, maxhoranca miratoi në parim me 73 vota projektbuxhetin dhe paketën fiskale për vitin 2024.

Votimi i Projekt Buxhetit është një prej seancave më të rëndësishme të vitit në parlament, ndërsa janë parashikuar për diskutime datat 20 dhe 21 Nëntor.

Këtyre diskutimeve i kanë paraprirë seanca të tensionuara e kaotike dy muajt e fundit, prodhuar nga ajo çfarë opozita e quan “rezistencë ndaj mos plotësimit të tre kërkesave të tyre”.

  1. Florida Hima

 

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar