Rusia përjashtohet nga Eurovizioni

Rusia përjashtohet nga Eurovizioni

Rusia është përjashtuar nga pjesëmarrja në Eurovizion, deklaroi European Broadcasting Union (EBU), që organizon konkursin. “Një vendim i tillë është marrë duke patur parasysh shqetësimin e krijuar nga kriza e paprecedentë që po ndodh aktualisht në Ukrainë. Përfshirja e Rusisë në një konkurs të tillë do të krijonte mosbesim dhe konflikte gjatë eventit.” thuhet në

Rusia është përjashtuar nga pjesëmarrja në Eurovizion, deklaroi European Broadcasting Union (EBU), që organizon konkursin.

“Një vendim i tillë është marrë duke patur parasysh shqetësimin e krijuar nga kriza e paprecedentë që po ndodh aktualisht në Ukrainë. Përfshirja e Rusisë në një konkurs të tillë do të krijonte mosbesim dhe konflikte gjatë eventit.” thuhet në deklaratën e tyre.

 

Burimi: The Guardian

Përshtati: Alesia Doçi

Alban Tufa
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar