Pas ndarjes nga jeta të Mbretëreshës Elizabeth II, ja cilët janë trashëgimtarët e familjes mbretërore të Britanisë

Pas ndarjes nga jeta të Mbretëreshës Elizabeth II, ja cilët janë trashëgimtarët e familjes mbretërore të Britanisë

Pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II është bërë e ditur se pasardhësi që do të ulet në fron është i biri, Princi Charles i Uellsit.  Që nga marrja e fronit nga  Mbretëresha  në vitin 1952, pema e familjes mbretërore angleze është rritur duke përfshirë katër fëmijët, tetë nipërit dhe 12 stërnipërit e saj. Për shumicën

Pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II është bërë e ditur se pasardhësi që do të ulet në fron është i biri, Princi Charles i Uellsit.  Që nga marrja e fronit nga  Mbretëresha  në vitin 1952, pema e familjes mbretërore angleze është rritur duke përfshirë katër fëmijët, tetë nipërit dhe 12 stërnipërit e saj.

Për shumicën e njerëzve, një pemë familjare është thjesht një kuriozitet argëtues, por për familjen mbretërore britanike rendi i lindjes dhe prejardhja janë të gjitha të rëndësishme sepse dikton linjën e pasardhësve. Për shkak të mbretërimit historikisht të gjatë 70-vjeçar të mbretëreshës, familja mbretërore e Anglisë tani krenohet me tre trashëgimtarë të drejtpërdrejtë të linjës kryesore: Princi Charles, Princi William dhe Princi George, shkruan VanityFair.

Mbreti Çarls
Lindur: 14 nëntor 1948
I pari në linjën e pasardhësve, Charles ishte monarku britanik në pritje më të gjatë; ai ka qenë trashëgimtari i dukshëm. Princi i Uellsit është trashëgimtari i parë mbretëror që fiton një diplomë universitare.

Diana, Princesha e Uellsit, me të cilën ai ishte i martuar nga viti 1981 deri në 1996. Ata kishin dy fëmijë së bashku: princat William dhe Harry.

Diana vdiq në vitin 1997 pas një aksidenti automobilistik në Paris, së bashku me të dashurin Dodi Fayed dhe shoferin Henri Paul. Në vitin 2005, Princi i Uellsit u martua me Camilla, dukeshën e Cornwall.

Princi William, Duka i Kembrixhit
Lindur: 21.06.1982
Princi Uilliam, rreshti i ardhshëm i fronit pas babait të tij Charles, ka arritur gradën më të lartë arsimore nga çdo anëtar i familjes mbretërore. Ai shërbeu në ushtri nga viti 2006 deri në vitin 2013, duke marrë pjesë në më shumë se 150 operacione kërkim-shpëtimi me helikopterë.

Catherine, Dukesha e Kembrixhit, me të cilën u martua në vitin 2011. Çifti kanë tre fëmijë së bashku: Princi George, 9 vjeç; Princesha Charlotte, 7 vjeç; dhe Princi Louis, 4.

Familja jeton në Adelaide Cottage, një pronë me katër dhoma gjumi në terrenin e Kështjellës Windsor, Berkshire, rreth 25 milje nga Londra. Rezidenca e Kembrixhit në Londër, Kensington Palace, do të mbetet rezidenca kryesore e familjes, megjithatë, një burim mbretëror i tha CNN në gusht.

Princi George i Kembrixhit
Lindur: 22 korrik 2013
Kur Princi George mbërriti, ai u bë i treti në radhë për të trashëguar fronin. Nëse ai bëhet mbret pas mbretërimit të gjyshit të tij Princit Charles dhe babait të tij Princit William, George do të jetë monarku i 43-të që nga Uilliam Pushtuesi.

Megjithatë, ai po ndjek shkollën Lambrook pranë Windsor së bashku me motrën e tij më të vogël, Charlotte dhe vëllain e tij më të vogël, Louis.

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar