Pakistan, zjarr në tren. 70 të vdekur pas shpërthimit të një bombule gazi

Të paktën 70 njerëz kanë vdekur si pasojë e një shpërthimi të një bombule gazi në një tren në Pakistan. Ditë e sotme sipas zyrtarit të policisë lokale Amir Taimoor ka bërë me dije se treni po kalonte nëpër qytetin Punjab të Rahim Yar Khan të Pakistanit të enjten në mëngjes kur cilindri shpërtheu, duke

Të paktën 70 njerëz kanë vdekur si pasojë e një shpërthimi të një bombule gazi në një tren në Pakistan.

Ditë e sotme sipas zyrtarit të policisë lokale Amir Taimoor ka bërë me dije se treni po kalonte nëpër qytetin Punjab të Rahim Yar Khan të Pakistanit
të enjten në mëngjes kur cilindri shpërtheu, duke shkaktuar një zjarr që u përhap nëpër tren.


Shtatëdhjetë njerëz janë të vdekur dhe 30 të tjerë janë lënduar, tha Nadeem Zia, mbikëqyrësi mjekësor i Spitalit të Shtabit Qendror në Liaquatpur, një qytet në rrethin Rahim Yar Khan.
Më parë, Taimoor tha se rreth një duzinë njerëz janë lënduar në mënyrë kritike. Trupat e ushtrisë, paramedikët dhe një helikopter aviacioni ushtarak janë aktualisht në vend.

Megjithëse cilindrat e gazit janë të ndaluar në trenat, pasagjerët po përdorin sobë me energji elektrike për të përgatitur mëngjes brenda karrocës së trenit kur ndodhi shpërthimi, shtoi Taimoor.
Ai thot gjithashtu se shumë njerëz në tren po shkonin në një protestë në kryeqytetin pakistanez të Islamabad, rreth 800 kilometra (500 milje) nga Rahim Yar Khan.


Treni po shkonte në linjën Tezgam, një shërbim i përditshëm që shkon nga qyteti bregdetar i Karaçi në qytetin verior të Rawalpindi.

H.S

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar