Ndaloni vrasjen e grave dhe foshnjave në Gaza, i thotë Macron Izraelit

Ndaloni vrasjen e grave dhe foshnjave në Gaza, i thotë Macron Izraelit

Komentet e presidentit francez vijnë pasi sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken thotë se “shumë palestinezë janë vrarë”. Numri i njerëzve të vrarë në Rripin e Gazës në pesë javët e fundit tani është mbi 11,000, sipas zyrtarëve shëndetësorë në territor. Duke folur për BBC të premten, Macron tha se Franca “dënon qartë” veprimet “terroriste”

Komentet e presidentit francez vijnë pasi sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken thotë se “shumë palestinezë janë vrarë”.

Numri i njerëzve të vrarë në Rripin e Gazës në pesë javët e fundit tani është mbi 11,000, sipas zyrtarëve shëndetësorë në territor.

Duke folur për BBC të premten, Macron tha se Franca “dënon qartë” veprimet “terroriste” të Hamasit, por gjithashtu njeh të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten.

“Ne i bëjmë thirrje atyre që të ndalojnë këtë bombardim” në Gaza, tha ai.

Gjithashtu dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë gjithashtu se vendi i tij është i përgatitur të marrë palestinezë të plagosur nga Gaza, pasi spitalet në enklavë raportojnë se janë pushtuar.

Në Londër, një marsh pro-palestinez do të zhvillohet më vonë sot. Është e fundit në një seri protestash dhe ka tërhequr titujt kryesorë pasi Sekretarja e Brendshme Suella Braverman i quajti ato “marshime urrejtjeje” për shkak të një pakice të vogël pjesëmarrësish që thërrisnin slogane nxitëse.

Marshimi i kësaj fundjave është i ndërlikuar më tej ngaqë bie në Ditën e Armëpushimit.

Florida Hima

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar