Mesfushori i Manchester City-t Phil Foden u shpall lojtari i vitit në Premier League 2021-2022

Mesfushori i Manchester City-t Phil Foden u shpall lojtari i vitit në Premier League 2021-2022

Foden është bërë lojtari i parë që zgjidhet lojtari i ri i vitit në Premier League në sezonet e njëpasnjëshme, pasi fitoi çmimin 2021-2022. 21-vjeçari ka shënuar nëntë gola dhe ka dhënë pesë asistime këtë sezon, me City-n në krye të ligës para ditës së fundit të sezonit të dielën. Ai siguroi shumicën e votave

Foden është bërë lojtari i parë që zgjidhet lojtari i ri i vitit në Premier League në sezonet e njëpasnjëshme, pasi fitoi çmimin 2021-2022.

21-vjeçari ka shënuar nëntë gola dhe ka dhënë pesë asistime këtë sezon, me City-n në krye të ligës para ditës së fundit të sezonit të dielën.

Ai siguroi shumicën e votave të kombinuara nga publiku dhe një panel në Premier League.

“Jam shumë krenar që kam fituar për të dytin sezon radhazi”, tha mesfushori.

“Kam qenë shumë i lumtur me paraqitjet e mia këtë sezon dhe ka qenë e mrekullueshme të kontribuoj për këtë ekip në atë që shpresojmë të jetë një vit tjetër i suksesshëm për të gjithë ne.

“Të nominohesh përkrah kaq shumë lojtarëve të mëdhenj është një nder pasi të gjithë kanë pasur sezone të shkëlqyera për klubet e tyre”.

Foden arriti të mundte mbrojtësin e djathtë të Liverpool-it Trent Alexander-Arnold, mesfushorin e Chelsea dhe shumë të tjerë si Conor Gallagher, Tyrick Mitchell të Palace, Mason Mount të Chelsea, Aaron Ramsdale dhe mesfushorin Bukayo Saka të Arsenal-it.

Denisa Shpati

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar