Florida përballet me përmbytje, mbi 100 mijë ndërtesa pa energji elektrike pas shiut të fortë

Florida përballet me përmbytje, mbi 100 mijë ndërtesa pa energji elektrike pas shiut të fortë

Një përmbytje e shiut intensiv në disa pjesë të Floridës ka zhytur lagje, ka kthyer rrugët në lumenj, ka mbyllur shkollat ​​dhe ka lënë mbi 108,000 pa energji elektrike. Shiu i dendur ra në Floridën qendrore dhe jugore të mërkurën deri në mëngjesin e hershëm të së enjtes për shkak të një sistemi stuhie që

Një përmbytje e shiut intensiv në disa pjesë të Floridës ka zhytur lagje, ka kthyer rrugët në lumenj, ka mbyllur shkollat ​​dhe ka lënë mbi 108,000 pa energji elektrike. Shiu i dendur ra në Floridën qendrore dhe jugore të mërkurën deri në mëngjesin e hershëm të së enjtes për shkak të një sistemi stuhie që lëviz ngadalë mbi Gjirin e Meksikës.

Shtatë milionë njerëz ishin nën vëzhgimin e përmbytjeve të mërkurën, ndërkohë erërat e forta në breg krijuan rrëqethje që arritën 74 mph në një stacion të ngritur meteorologjik pranë Majamit dhe 63 mph në Dania Pier pranë Fort Lauderdale. Qarku Miami-Dade regjistroi 9.35 inç reshje në Cache, 7.58 inç në Coral Gables dhe 4.90 inç në Miami. Ndërkohë, Broward County regjistroi 8.30 inç në Plantation dhe pjesë të Fort Lauderdale kapën diku nga 2.48 në 5.85 inç.

Videot dhe fotot e shiut tregojnë makina që lëvizin në autostrada pjesërisht të zhytura në ujë, rrugë të kthyera në rrjedha uji dhe erëra të forta që rrahin pëllëmbët.

Shkollat ​​publike të qarkut Broward do të mbyllen të enjten për shkak të “motit të keq”. Në kontenë Miami-Dade, tranziti Metromover ishte jashtë shërbimit të enjten, i zëvendësuar me një transport autobusi falas dhe të gjitha mënyrat e tjera të transportit publik po përjetonin vonesa për shkak të përmbytjeve të mëdha.

Qyteti i Fort Lauderdale tha në një përditësim të orës 7:30 të mëngjesit se gjatë natës qyteti përjetoi katër deri në tetë inç reshje të dendura shiu dhe ka raporte për ndërprerje të energjisë, probleme ankorimi, përmbytje të rrugëve dhe dëmtime të erës në të gjithë zonën.

“Tabela e ujërave nëntokësore është afër ngopjes, që do të thotë se shiu shtesë mund të mos jetë në gjendje të thahet,” tha qyteti në një njoftim. Në të njëjtën kohë, Fort Lauderdale pret “batica më e lartë e vitit këtë mëngjes”, e cila “mund të përkeqësojë kushtet aktuale”.

Florida Hima

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar