• Makinat pa shofer tani në rrugët e Hamburgut në Gjermani0

  Pesë makina elektrike Volkswagen pajisur me teknologjinë më të fundit në autonomi tani po lëvizin në disa nga rrugët e Hamburgut. Prodhuesi i makinave njoftoi të mërkurën se janë duke u zhvilluar testet e para të automjeteve me automatizimin e nivelit 4 në një qytet të madh gjerman. Veturat e-Golf Volkswagen janë testuar për të

  READ MORE
 • Ky 7 vjeçar është personi më i pasur në botën e YouTube0

  Personi më i pasur në botën e YouTube është një fëmijë në shkollën fillore që bën miliona ndërsa realizon review me lodra të ndryshme. Ryan, “prezantuesi” 7-vjeçar i Ryan Toys Review, një kanal popullor për review e lodrave në Youtube, nga vendi i 8 u rendit në të parin në listën vjetore të Forbes, të

  READ MORE
 • Toyota synon t’i dërgojë njerëzit në Hënë0

  Brenda këtyre 10 viteve, Toyota synon t’i dërgojë njerëzit në Hënë.Prodhuesi i makinave po bashkëpunon me agjencinë hapësinore të Japonisë JAXA, për të ndërtuar një makinë me energji elektrike që mund të lëvizë në Hënë. “Kjo makinë do të jetë në gjendje të mbajë 2 njerëz dhe të përshkruajë kilometra në sipërfaqen e Hënës,” ka

  READ MORE
 • Një smartphone tjetër i fuqishëm vjen nga Samsung Electronics0

  Samsung zbuloi sot Galaxy A70, smartphone-nin më të ri në rangun popullor të Galaxy A. E ndërtuar me novacionet më të reja të Samsung dhe me funksionet kryesore të përditësuara, Galaxy A70 shfaq një dizajn elegant, ekran të madh infinity, kamera të trefishtë, bateri të fuqishme dhe lidhje të përsosur. Një ekran i përkyer dhe

  READ MORE
 • Mënyra e re e Apple për të fituar para0

  Apple ka prezantuar risitë e reja për përdoruesit e saj, si Apple Card, Apple Neës, Apple Arcade dhe AppleTv plus. Me sa duket ajo çfarë apple do të arrijë dhe që realisht po bën është të shtrijë aktivitetin e saj edhe më gjerë. Sikurse Google apo Amazon të cilat aktivitetet e tyre i shtrinë me

  READ MORE
 • Muzeu që do të ndërtohet nga robotë0

  Studioja arkitekturore “Melike Altınışık” ka zbuluar planet për Muzeun e Shkencës Robotike në Seul, i cili do të ndërtohet duke përdorur teknika robotike të ndërtimit dhe dronë. Robotët do të përdoren për të ndërtuar fasadën metalike të ndërtesës në kryeqytetin e Koresë së Jugut, të cilën Qeveria Metropolitane e Seul do e përdorë për të

  READ MORE