Britania rrit sanksionet kundër Rusisë, hiqen të gjitha tarifat për importet nga Ukraina

Britania rrit sanksionet kundër Rusisë, hiqen të gjitha tarifat për importet nga Ukraina

Sipas transmetimit të Anadolu Agency (AA), qeveria britanike njoftoi sot heqjen e të gjitha tarifave të përcaktuara nga marrëveshja ekzistuese tregtare Britani-Ukrainë dhe vendosi sanksione të reja ndaj ekonomisë ruse. Në një deklaratë të saj sekretarja e Tregtisë Ndërkombëtare e Mbretërisë së Bashkuar Anne-Marie Trevelyan tha se vendimi erdhi si përgjigje ndaj një kërkese të

Sipas transmetimit të Anadolu Agency (AA), qeveria britanike njoftoi sot heqjen e të gjitha tarifave të përcaktuara nga marrëveshja ekzistuese tregtare Britani-Ukrainë dhe vendosi sanksione të reja ndaj ekonomisë ruse.

Në një deklaratë të saj sekretarja e Tregtisë Ndërkombëtare e Mbretërisë së Bashkuar Anne-Marie Trevelyan tha se vendimi erdhi si përgjigje ndaj një kërkese të drejtpërdrejtë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky për të mbështetur ekonominë ukrainase.

“Heqja e tarifave për eksportet kryesore të Ukrainës, duke përfshirë elbin, mjaltin, domatet e konservuara dhe shpendët, do t’i ndihmojë bizneset dhe prodhuesit ukrainas kur ata kanë më shumë nevojë”, tha ajo.

Gjithashtu, Mbretëria e Bashkuar njoftoi një ndalim të eksportit të disa produkteve dhe teknologjisë drejt Rusisë.

“Produktet e synuara mund të përfshijnë pajisje përgjimi dhe monitorimi dhe do të mbyllin çdo boshllëk ekzistues për të siguruar që Rusia nuk i blen këto mallra nga Mbretëria e Bashkuar”, u shpreh Trevelyan.

Sipas njoftimit të Mbretërisë së Bahkuar javën e kaluar, do të fillonin rritjen e sanksionet të saj aktuale tarifore kundër Rusisë duke zgjeruar listën e produkteve që i nënshtrohen ndalimeve të importit dhe tarifave të rritura. Përfshirë do të ishin dhe ndalimet e reja për argjendin dhe produktet e drurit dhe tarifat me 35 pikë përqindjeje për mallra si diamantet dhe goma.

Nur Karik

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar