Balenciaga ia ka kushtuar sfilatën e saj të modës “pa frikë, rezistencë” në mbështetje Ukrainës

Balenciaga ia ka kushtuar sfilatën e saj të modës “pa frikë, rezistencë” në mbështetje Ukrainës

Balenciaga ia ka kushtuar sfilatën e saj të modës vjeshtë/dimër 2022 “pa frikë, rezistencë” dhe “fitores së dashurisë dhe paqes” teksa Rusia vazhdon luftën e saj kundër Ukrainës. Në një postim në Instagram përpara shfaqjes së Javës së Modës në Paris të dielën më 6 mars, drejtori kreativ i Balenciaga, Demna Gvasalia, tha se konflikti

Balenciaga ia ka kushtuar sfilatën e saj të modës vjeshtë/dimër 2022 “pa frikë, rezistencë” dhe “fitores së dashurisë dhe paqes” teksa Rusia vazhdon luftën e saj kundër Ukrainës.

Në një postim në Instagram përpara shfaqjes së Javës së Modës në Paris të dielën më 6 mars, drejtori kreativ i Balenciaga, Demna Gvasalia, tha se konflikti kishte shkaktuar traumën e së kaluarës si refugjat gjatë Luftës Civile Gjeorgjiane.

Gvasalia dhe familja e tij u detyruan të largoheshin nga vendi i tyre i Gjeorgjisë për në Dyseldorf, Gjermani kur ai ishte 12 vjeç, duke e bërë atë një “refugjat të përjetshëm”, shkroi ai. “Përgjithmonë, sepse kjo është diçka që qëndron në ty. Frika, dëshpërimi, të kuptuarit se askush nuk të do”, tha ai.

Gvasalia tha se Balenciaga kishte menduar fillimisht anulimin e shfaqjes pasi vazhdimi i javës së modës ndihej “si një lloj absurditeti” ndërsa lufta po zhvillohej në Ukrainë, por në fund vendosi t’ia kushtonte koleksionin “fitores së dashurisë dhe paqes”.

“Kjo është arsyeja pse puna në këtë shfaqje këtë javë ishte tepër e vështirë për mua. Sepse në një kohë si kjo, moda humbet rëndësinë e saj dhe të drejtën e saj aktuale për të ekzistuar. Por më pas kuptova se anulimi i këtij emisioni do të thoshte dorëzim, dorëzim ndaj të keqes që më ka lënduar kaq shumë për 30 vjet. Vendosa që nuk mund të sakrifikoj më pjesë të mia për luftën e pakuptimtë dhe të pashpirt të egos. Ky emision nuk ka nevojë për shpjegim. Është një përkushtim ndaj frikës, rezistencës dhe fitores së dashurisë dhe paqes”- shpjegoi ai.

Ky element rezistence u pa edhe në vënien në skenë të shfaqjes. Pamje të modeleve që kalojnë nëpër pasarelë i treguan ato duke luftuar përpara kundër një stuhie dëbore të improvizuar dhe erërave të forta.

Përshtati: Florida Hima

Student
AUTHOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar