Teatri Metropol nis sezonin e ri artistik, surprizat për artdashësit

  “Nata e 12” e Wiliam Shekspir  do të çelë  sezonin e ri të shfaqjeve në Teatrin Metropol . Ky sezon I ri me drama Shqiptare të pavëna në skenë  dhe vepra të huaja që kanë fituar çmime “Pulitzer”  për vëniet në teatrot botërore pritet që tu dhurojë mjaft  emocione dashamirësve të artit duke sjellë

 

Rezultate imazhesh për TEATRI METROPOL

“Nata e 12” e Wiliam Shekspir  do të çelë  sezonin e ri të shfaqjeve në Teatrin Metropol . Ky sezon I ri me drama Shqiptare të pavëna në skenë  dhe vepra të huaja që kanë fituar çmime “Pulitzer”  për vëniet në teatrot botërore pritet që tu dhurojë mjaft  emocione dashamirësve të artit duke sjellë dhe më shumë gjallëri në jetën e aktiviteteve tek qytetarët.

Shkurti pritet që të vijë me të tjera ndryshime dhe me një surprizëm të vënjes në skenë premjerën “Engjëlli I katit 11” me autor  Stefan Çapalikun  e më pas me “Natën e  mire nënë” një vepër e shkruar nga Marsha Norman , “Qielli I Heshtur”  një vepër e shkruar nga repertorja Loren Gunderson duke vazhduar më pas me “Ditari I Ana Frankut” , shfaqje e cila do të ketë premierën në muajin maj.

Ndërsa vjeshta rezervon një tjetër vepër të  suksesshme e vënë në skenat më të mëdha të teatrove botërore. “Serloch Holmes dhe qentë e Baskervillit”e autorit Ken Lwduing ,një vepër jashtëzakonisht e njohur dhe shumë e dashur nga publiku .Ku pritet të zgjojë interesin e kryeqytetasve.

Shfaqjet do të organizohen me disa karaktere dhe mesazhe educative për fvmijët e grupmoshave 10-16 vjeçare.Me veprën e Shekspirit “Romeo dhe Zhulieta” ku do të japing një shfaqje shumë të përgatitur në Teatrin Metropol.

Shfaqjet për fëmijë , përveç platformës edukuese  janë pjesv interaktive ,ku publiku I vogël është pjesv e rëndësishme e skenës. “Miushet e Shkathëta”  nga Janet Standford , “Tullumbaci I Kuq” i Barry Kornhauser.

Përgjatë 2017-tës  Regjizorët kanë tërhequr dhe mirëpritur të gjithë ata të rinj që e duan dhe kanë frymëzim,dashuri dhe aftësi për teatrin.

Përgatiti :F.B

 

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar