Sulm kibernetik te Apple dhe Amazon

  Një raport që pretendonte se Apple dhe Amazon kishin të dhëna të vjedhura nga spiunët kinezë, janë kundërshtuar fort nga të dy firmat e teknologjisë. Apple dhe Amazon i janë përgjigjur publikisht pretendimeve të bëra nga Bloomberg Businessweek që përshkruan sulmin kibernetik. “Nuk ka të vërteta për këto pretendime,” thotë deklarata e Apple. Qendra

 

Një raport që pretendonte se Apple dhe Amazon kishin të dhëna të vjedhura nga spiunët kinezë, janë kundërshtuar fort nga të dy firmat e teknologjisë.

iphone8_iphone8plus_product_red_angled_back_041018_660_052218110137

Apple dhe Amazon i janë përgjigjur publikisht pretendimeve të bëra nga Bloomberg Businessweek që përshkruan sulmin kibernetik.

“Nuk ka të vërteta për këto pretendime,” thotë deklarata e Apple.

Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e Mbretërisë së Bashkuar (NCSC) thotë se kishte “asnjë arsye për të dyshuar” vlerësimet e Apple dhe Amazon.

Bloomberg ende nuk ka reaguar ndaj një kërkese nga BBC për një koment në lidhje me mohimet e përsëritura nga Apple dhe të tjerët.

Më herët ajo tha: “Ne qëndrojmë pranë historisë sonë dhe jemi të sigurt në raportimin dhe burimet tona”.

 

BBC

Përshtati /objektiv.al/

 

 

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar