Pragë, Fyle: Rusia të largojë trupat nga kufiri me Ukrainën

Stefan Fyle, komisioneri për zgjerim i BE-së, i bën thirrje Rusisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Ukrainën. Sipas Fyles kjo është mënyra më e mire për të qetësuar situatën mes dy vendeve. Fyle ndodhet në Pragë për takimin e Partneritetit Lindor të Bashkimit Europian dhe tha se ata po diskutojnë edhe mënyrën se

Stefan Fyle, komisioneri për zgjerim i BE-së, i bën thirrje Rusisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Ukrainën. Sipas Fyles kjo është mënyra më e mire për të qetësuar situatën mes dy vendeve.

Fyle ndodhet në Pragë për takimin e Partneritetit Lindor të Bashkimit Europian dhe tha se ata po diskutojnë edhe mënyrën se si mund t’i jepet fund krizës në Ukrainë.

Rusia ka aktualisht rreth 40 mijë trupa në kufi me Ukrainën dhe kjo vazhdon ta mbajë të tensionuar gjendjen mes dy vendeve.

/Romina Qama/

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar