Në fund të 2019 rikthehet Teatri i Operas dhe Baletit

Në fund të 2019 rikthehet Teatri i Operas dhe Baletit

  Në teatrin e Operas vazhdojnë për rikonstruksionin e ndërtesës. Ministrja e kulturës Elva Margaritari së bashku me një grup e drejtuesish u njohën nga afër me ecurinë e punimeve. Ajo ka vlerësuar punën e qeverisë shqiptare për këtë investim të munguar prej 60 viteve. “Ky investim, që kap shifrën e 1.5 miljard lekëve, synon

 

Në teatrin e Operas vazhdojnë për rikonstruksionin e ndërtesës.

Ministrja e kulturës Elva Margaritari së bashku me një grup e drejtuesish u njohën nga afër me ecurinë e punimeve. Ajo ka vlerësuar punën e qeverisë shqiptare për këtë investim të munguar prej 60 viteve.

“Ky investim, që kap shifrën e 1.5 miljard lekëve, synon t’i kthejë dinjitetin e munguar artistëve.”- u shpreh Margaritari.

Projekti ka për qëllim zgjerimin e hapsirave shumfishon hapsirat si për publikun ashtu edhe për artistët.Gjithashtu do të ketë dhoma prve më komode për artistët. Punimet po ecin me ritme të shpejta ku mund të përmendim punime strukturore që janë drejt përfundimit:Platforma e re Publikut, ballkonet e reja, sistemi i ri i akustikës,nënskena, etj.teatri

Punimet vazhdojnë dhe pritet që teatri të marr një pamje komplet tjetër nga ajo që ka qenë para 6 dekadash. Ministrja e kulturës bën me dije se teatri do te përfundojë punimet në fund të këtij viti.

 

B.Koro

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar