Konsumimi i sheqerit jo më shumë se 7 lugë të vogla!

white-sugar Një gjë e tillë do ta ruajë shëndetin e dhëmbëve, të cilët po prishen gjithnjë për shkak se njerëzit konsumojnë gjithnjë e më shumë ëmbëlsira. Pjesëmarrësit e studimit që kanë pranuar më pak se 5 % energji nga sheqeri i përpunuar dhe janë mbështetur më shumë në atë natyral nga mjalti, kanë qenë më pak të rrezikuar nga kariesi. Për këtë rekomandohet që të mos konsumohen më shumë se 7 lugë të vogla me sheqer në ditë për femrat dhe tetë lugë për meshkujt, këshillojnë shkencëtarët që kanë analizuar 55 studime dhe efektin e sheqerit në dhëmbë. /Redjon Shtylla/ ]]>

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar