Kocka të forta: Si ti mbajmë

Kockat tona mbeten të forta në të gjithë periudhën kur jemi të rritur. Si në të ’30 tona , ata dalëngadalë fillojnë të hollohen nga jashtë . Te gratë , ky proces përshpejtohet pas menopauzës , por ka mënyra për të vënë frenat . Një nga linjat më të mira të mbrojtjes është dieta tuaj

Kockat tona mbeten të forta në të gjithë periudhën kur jemi të rritur. Si në të ’30 tona , ata dalëngadalë fillojnë të hollohen nga jashtë . Te gratë , ky proces përshpejtohet pas menopauzës , por ka mënyra për të vënë frenat . Një nga linjat më të mira të mbrojtjes është dieta tuaj – ngrënia e ushqime mund  t’ju jap fuqinë maksimale  eshtrave dhe për të rritur densitet e kockave në çdo moshë . Lajmi i marrë nga WebMD

Pini qumësht

Kalciumi është themeli i eshtra të fortë . Të rriturit deri në moshën 50 vjeç duhet të konsumojnë 1000 miligram në ditë . Duke filluar në moshën 51 , ​​gratë kanë nevojë për 1.200 miligram çdo ditë , dhe kur burrat janë 71vjeç , ata kanë nevojë për të shumë sasi qumështi . Ylli i burimeve kalciumit është padyshim qumështi . Një sasi filxhani prej 8 miligram  qumështit të ulët – yndyrën dhe forcon kockat e trupit. Konsumoni çdo ditë të paktën një gotë me qumësht.

istock_photo_of_pouring_milk

Kos dhe djathë

Nuk e keni qefë qumësht, mund të konsumoni kos dhe djazhë. Një filxhan kos ka të paktën më shumë kalcium së një filxhan 8 milgramësh qumështë. Edhe në qoftë se ju jeni lactose intolerant , ju mund të hani kos dhe djathë, pa ndonjë problem . Ose provoni produktet e qumështit që nuk kanë sheqerë. Heqja e sheqerit nga qumështi dhe ushqimeve nuk ndikon në përmbajtjen e kalciumit .

istock_photo_of_yogurt_and_fruit

Sardele

Qumështi dhe produktet e qumështit nuk janë të vetmet mënyra për të marrë kalcium . Një tjetër burim i shkëlqyer janë dhe sardelet . Të gjitha  kockat kanë nevojë për vitaminat që ka peshku dhe këto gjenden vetëm te peshku dhe nuk ka zëndëzues dhe ju nevojiten për të ndërtuar një masë të kockave në trupin tuaj . Ushqimi nga sardelet e konservuara jep pak calcium por më shumë se një filxhan qumësht .

istock_photo_of_sardines

Kohë e mirë

OK , koha e mirë nuk është një ushqim . Por trupi prodhon vitaminë D në përgjigje të rrezet e diellit . Pa vitaminë D , organet tona nuk mund të duhet të absorbuar kalcium në ushqime . Motit me re, një gjerësi veriore , dhe lëkurë të errët mund të ndërhyjë . Plus , dermatologët nuk e rekomandojmë diellin, sepse ai dëmton lëkurën . Pra, disa njerëz mund të zgjedhin një D vitaminë shtesë . E rekomanduar dietik është 600 IU në ditë për të rriturit më , duke kërcyer në 800 IU mbi moshën 70 .

istock_photo_of_girl_in_sunny_garden

Pesha – Duhet ushtrime fizike

Për të marrë maksimumin e dietën tuaj për rritjen e kockav,  ju do të dëshironi të bëni stërvitje të rregullt për të mabjtur peshën. Kjo përfshin çdo veprimtari që përdor peshën e trupit tuaj ose peshat jashtë për të theksuar  kockat dhe muskujt . Rezultati është se trupi juaj përcakton materiale më shumë kockave , kockat tuaja të bëhet të më dendura . Ecje të shpejtë , vallëzimi , tenis , dhe yoga janë të gjithë treguar për të përfituar kockat tuaja .

istock_photo_of_woman_playing_tennis

/Redjon Shtylla/

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar