I dyshuari i vetëm i mbijetuar nga sulmet terroriste të Parisit në vitin 2015 po refuzon të flasë

I dyshuari i vetëm i mbijetuar nga sulmet terroriste të Parisit në vitin 2015 po refuzon të flasëmë tej në një gjykatë belge, ku ai është në gjyq për trazirat që çuan në arrestimin e tij. Salah Abdeslam ka thënë se nuk do t’i përgjigjet pyetjeve të gjyqtarit. “Heshtja ime nuk më bën një kriminel,

_99887376_abdeslam2

I dyshuari i vetëm i mbijetuar nga sulmet terroriste të Parisit në vitin 2015 po refuzon të flasëmë tej në një gjykatë belge, ku ai është në gjyq për trazirat që çuan në arrestimin e tij.
Salah Abdeslam ka thënë se nuk do t’i përgjigjet pyetjeve të gjyqtarit.
“Heshtja ime nuk më bën një kriminel, është mbrojtja ime”, tha ai.
Abdeslam, 28 vjeç, pohoi se muslimanët “gjykoheshin dhe trajtoheshin në mënyrën më të keqe, pa mëshirë”, dhe thoshte se ai po i besonte Allahut.

_88938077_abdeslam
“Unë nuk kam frikë nga ju, nuk kam frikë nga aleatët tuaj”, shtoi ai, pa e bërë të qartë se kush do të thotë.
Ai i kërkoi prokurorisë të bazojë rastin e saj në “prova të forenzikës dhe të prekshme”, dhe jo të “përpiqet të kënaqë opinionin publik”.
Abdeslam ka refuzuar të flasë me hetuesit që nga marrja në pyetje e tij fillestare në mars 2016.
Prokurorët francezë besojnë se Abdeslam luajti një rol kyç në sulmet në Paris, në të cilin personat e armatosur dhe bomba vetëvrasëse synonin një sallë koncerti, stadium, restorante dhe bare, duke vrarë 130 vetë dhe duke plagosur qindra të tjerë.
Ai u bë njeriu më i kërkuar i Evropës pas vrasjeve masive dhe u kap në Bruksel katër muaj më vonë.
Salah Abdeslam hyri në gjykatë në heshtje, të gjithë sytë u stërvitën mbi të. Në të dy anët e Abdeslamit qëndronin rojet e policisë që mbanin balaclavë.
Fotot e lëshuara nga policia e për atë pas sulmeve të Parisit tregonin një të ri të pastër, të rruar me flokë të shkurtër. Tani flokët e tij ishin më të gjatë, pothuajse gjatësia e shpatullave. Në burg ai gjithashtu ka rritur një mjekër.
Fotot e vjetra treguan një njeri të zbutur, me sa duket i qetë, me ajrin e një këmbeje rreth tij. Tani ai u zhvendos paksa me ngurrim. Ai nuk tha asgjë. Kur gjyqtari e pyeti për të konfirmuar identitetin e tij, Abdeslam, me një xhaketë të bardhë, nuk u përgjigj. Gjykatësi i shpjegoi gjykatës se Abdeslam nuk donte që fotografia e tij të shfaqej, kështu që çdo filmim i tij ishte i ndaluar.
Njeriu që prokurorët thonë se ishte një pjesë e gatshme e një bande që vrau 130 vetë në Paris nuk ishte i gatshëm tani për të treguar fytyrën e tij apo edhe për të folur përpara gjykatës. Ai gjithashtu ka refuzuar të flasë me prokurorët, apo edhe avokatët që e përfaqësojnë atë.
Ndërsa bashkëpunëtorja e tij Sofien Ayari qëndroi për t’iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me kohën e tij në Siri dhe armët automatike që kishin mbajtur në një banesë në Bruksel, Abdeslam u ul në heshtje. Tani për tani duket i vendosur të mos zbulojë asgjë për rolin e tij, apo ndonjë gjë tjetër që lidhet me sulmet.
Burimi: BCC
Përshtati: Alban Tufa

 

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar