Greta Thunberg, Personi i Vitit

Aktivistja suedeze per mbrojtjen e klimës, Greta Thunberg, është zgjedhur njeriu i vitit nga Revista Time. Ajo u be e njohur për qendrimet e saj rreth kesaj krize globale. Në shtator, ajo foli para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, duke i kritikuar liderët e botes se nuk po veprojnë për zgjidhjen e kësaj

Aktivistja suedeze per mbrojtjen e klimës, Greta Thunberg, është zgjedhur njeriu i vitit nga Revista Time.

Ajo u be e njohur për qendrimet e saj rreth kesaj krize globale. Në shtator, ajo foli para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, duke i kritikuar liderët e botes se nuk po veprojnë për zgjidhjen e kësaj krize.

“Njerëzit po vuajnë, njerëzit po vdesin, ekosistemet e tërë po shemben. Ne jemi në fillimin e një zhdukjeje masive dhe gjithçka që mund të flisni është paraja dhe përrallat e rritjes së përjetshme ekonomike”, – tha ajo

16-vjeçarja është personi më i ri që zgjidhet nga revista prestigjoze që nga viti 1927.

Për kontributin e saj në këtë çështje ajo u nominua si kandidate për çmimin Nobel për Paqen 2019.

L.M

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar