Greqia do ketë nevojë për ndihmë edhe pas vitit 2014

Greqia do ketë nevojë për ndihmë edhe pas vitit 2014

Greqia do të ketë nevojë për më shumë përkrahje financiare edhe pas vitit 2014, deklaron një zyrtar i lartë i eurozonës për një gazetë holandeze. Joreon Dijsselbloem, holandezi që udhëheq takimet e ministrave të financave, të shteteve që e kanë euron si monedhë të tyre, u pyet për deklarimet e ministrit gjerman të financave, Wolfgang

Greqia do të ketë nevojë për më shumë përkrahje financiare edhe pas vitit 2014, deklaron një zyrtar i lartë i eurozonës për një gazetë holandeze.

Joreon Dijsselbloem, holandezi që udhëheq takimet e ministrave të financave, të shteteve që e kanë euron si monedhë të tyre, u pyet për deklarimet e ministrit gjerman të financave, Wolfgang Schaeuble këtë javë.

Dijsselbloem tha: “problemet në Greqi nuk do të zgjidhen në vitin 2014, pra diçka më shumë duhet të ndodhë”.

Fondi Monetar Ndërkombëtar vlerëson se deri në vitin 2015 duhen edhe 9 miliardë euro për Greqinë.

Dijsselbloem ka thënë se forma dhe masa e asistencës do të varet nga vazhdimi i reformave ekonomike që do të bëhen nga Greqia.

Sipas tij, politikanët evropianë i janë shmangur diskutimit të masave të reja buxhetore pasi ato  nuk janë fare të pëlqyera nga publiku.
/Jola Llozhi/

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar