Google çbllokon firmat e pajisjeve Android

Google po i heq kufizimet që u imponohen prodhuesve të pajisjeve Android, pas një përplasjeje me BE. Google është duke i dhënë fund ndalimit të prodhuesve që kanë një linjë që përfshin tableta dhe telefona të mundësuar nga versionet alternative të sistemit operativ, si dhe ato që shfaqin aplikacionet e Google dhe Play Store. Gjithashtu

_103900654_d2582011-6222-477f-bc34-e80a2bdd79af

Google po i heq kufizimet që u imponohen prodhuesve të pajisjeve Android, pas një përplasjeje me BE.

Google është duke i dhënë fund ndalimit të prodhuesve që kanë një linjë që përfshin tableta dhe telefona të mundësuar nga versionet alternative të sistemit operativ, si dhe ato që shfaqin aplikacionet e Google dhe Play Store.

Gjithashtu do të lejojë që disa prej shërbimeve të saj të jenë të parapërgatitur pa të tjerë.

Por Google vazhdon të apelojë kundër një gjobë prej 4.3 miliardë eurosh

Komisioni Evropian njoftoi dënimin në korrik, pasi vendosi që kompania amerikane po përdorte Android për të :çimentuar” në mënyrë të paligjshme pozitën e saj “dominuese” në kërkim.

Google njoftoi ndryshimet në politikat e tij në një blog.

Thuhet se marrëveshjet e reja të licencimit do të hynë në fuqi më 29 tetor dhe do të zbatohen për pajisjet e dërguara në Zonën Ekonomike Evropiane (EEA) – e cila përfshin përveç Norvegjisë, Islandën dhe Lihtenshtajnin.

Deri tani, Google këmbënguli që, nëse aplikacionet e para-instaluara si celularët dhe tabletët si YouTube dhe Google Maps, ata duhej gjithashtu të ngarkonin paraprakisht shfletuesit e saj të shfletuesit Chrome dhe Search.

BBC

/Objektiv.al/

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar