Francë: Nis festivali i fotografisë bardhezi

Francë: Nis festivali i fotografisë bardhezi

Festivali i 44 i fotografisë bardhezi “Les Rencontres d’Arles” e drejtuar nga François Hebel është mbajtur këto ditë në Francë. Tematika e këtij viti ishte “bardhezi”, dhe një miksim i të resë me të vjetrën. Hebel e ka nisur fjalën e tij me pyetjen, pse fotografia bardhezi vazhdon të jetë aktuale edhe sot? Realiteti apo

Festivali i 44 i fotografisë bardhezi “Les Rencontres d’Arles” e drejtuar nga François Hebel është mbajtur këto ditë në Francë.

Tematika e këtij viti ishte “bardhezi”, dhe një miksim i të resë me të vjetrën.

Hebel e ka nisur fjalën e tij me pyetjen, pse fotografia bardhezi vazhdon të jetë aktuale edhe sot? Realiteti apo fiksimi, poezia, abstraksioni apo nostalgjia e pastër?

Në mesin e të pranishëmve në këtë festival ishte edhe Ëolfgang Tillmans, i cili pati mundësin ëtë paraqiste punën e tij të më të fundit.

Tillmans mbetet fituesi i vetëm i çmimit “Turner”.

Në mesin e fituesve të edicionit të sivjetmë janë: Yasmine Eid-Sabbagh & Rozenn Quere, për serinë “Vies possibles et imaginaires”, Rosangela Renno nga Rio de Janeiro dhe Antoine d’Agata.

/Sonila Qazimi/

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar