Festa e Tomorit, nis peligrinazhi për bektashinjtë

Festa e Tomorit, nis peligrinazhi për bektashinjtë

Besimtarët bektashinj kanë nisur peligrinazhin e përvitshëm më 20 gusht, drejt malit të Tomorit në Berat. Bektashinjtë, por jo vetëm pasi me to bashkohen edhe shumë besimtarë të cilët nuk i përkasin fesë bektashiane, i drejtohen malit për të kryer ritet e tyre fetare në teqen që mban po të njëjtin emër me festën e

Besimtarët bektashinj kanë nisur peligrinazhin e përvitshëm më 20 gusht, drejt malit të Tomorit në Berat.

Bektashinjtë, por jo vetëm pasi me to bashkohen edhe shumë besimtarë të cilët nuk i përkasin fesë bektashiane, i drejtohen malit për të kryer ritet e tyre fetare në teqen që mban po të njëjtin emër me festën e Kulmakut.

Numri i madh i besimtarëve të cilët falen në teqen e Kulmakut e ka detyruar policinë e Beratit të marrë një sërë masash për normalizimin e trafikut dhe sigurinë e  ruajtjes së rendit.

Festa e Tomorit ka filluar të përkujtohet si epiqendër e bektashinjëve që nga viti 1600.

 

/Elona Tereziu/

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar