Apple paguan 38 miliardë dollarë për të zgjeruar operimin e saj jashtë vendit

  Kompania Apple ka premtuar investimin  e më shumë se 30 miliardë dollarë për të zgjeruar edhe më shumë operimin në Amerike dhe do të paguaje një shumë prej 38 miliardë dollaësh për fitimet jashtë vendit. Investimet do të ndihmojnë Apple të kontribuoje  në mënyrën e drejtëpërdrejtë shumë prej 350 miliardë dollarë në ekonominë amerikane

 

Apple-logo-icon-Aluminum

Kompania Apple ka premtuar investimin  e më shumë se 30 miliardë dollarë për të zgjeruar edhe më shumë operimin në Amerike dhe do të paguaje një shumë prej 38 miliardë dollaësh për fitimet jashtë vendit.

Investimet do të ndihmojnë Apple të kontribuoje  në mënyrën e drejtëpërdrejtë shumë prej 350 miliardë dollarë në ekonominë amerikane gjatë 5 viteve të ardhshme.

Krijuesi i iPhone tha se investimet, duke përfshirë një markë të re në SHBA, qendra të të dhënave dhe më shumë se 20 000 vende të reja pune, do të ndihmonin Apple të kontribuonte në mënyrë të drejtpërdrejtë me një

Angazhimi ndaj investimeve vendase është më i madhi nga një kompani amerikane që kur Presidenti Donald Trump nënshkroi rregullimin e taksave në ligj.

Trump ka kritikuar shpesh Apple dhe kompanitë e tjera të teknologjisë së lartë për mbështetjen e tyre në prodhimin jashtë shtetit.

“Pagesa e taksës së njëhershme prej 38 miliardë dollarë e Apple do të ishte më e madhja në llojin e saj e bërë ndonjëherë,”-tha kompania të mërkurën.

“Unë premtova se politikat e mia do t’i lejonin kompanive si Apple të sjellin shuma të mëdha parash në Shtetet e Bashkuara,”-tha zoti Trump. “Është e mrekullueshme që Apple ndërmorri këtë hap si rezultat i shkurtimit të taksave.”

B.B

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar