Anoreksia, çregullim psikik

Anoreksia, çregullim psikik

Anoreksia është një sëmundje psikike dhe mund të ketë pasoja vdekjeprurëse. Pamjet e modeleve në revista janë pamje që ndikojnë mënyrën se si gratë e vajzt e shikojnë veten e tyre. Duke parë këto imazhe të bukurisë, edhe ato duan të duken elegante. Megjithëse shumë prej tyre nuk preken nga anoreksia. Anoreksia mund të çojë

Anoreksia është një sëmundje psikike dhe mund të ketë pasoja vdekjeprurëse. Pamjet e modeleve në revista janë pamje që ndikojnë mënyrën se si gratë e vajzt e shikojnë veten e tyre. Duke parë këto imazhe të bukurisë, edhe ato duan të duken elegante. Megjithëse shumë prej tyre nuk preken nga anoreksia.

Anoreksia mund të çojë në kequshqyerje, problem në zemër etj. Anoreksia mund të shtyjë pacientin dhe në vdekje të parakohshme ose në vetëvrasje. Ekspertët thonë se shkaktarë të anoreksisë janë pasiguria ose mungesa e besimit në vetvete, vështirësitë në marrëdhënie me të tjerët si dhe trysnia kulturore.

/Redjon Shtylla/

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar