5 këshilla për të mbajtur kujtesën në formë

5 këshilla për të mbajtur kujtesën në formë

1-Lexoni libra. Në këtë mënyrë jo vetëm që do të vini trurin në lëvizje duke imagjinuar periudha të ndryshme kohore dhe kultura, por do të keni histori interesante për të treguar miqëve. 2-Luani lojëra. Lojërat janë mënyra më e mirë për të sfiduar trurin. Kështu fjalekryqet, lojërat elektronike përmiresojnë shpejtësinë dhe kujtesën e trurit, pasi

1-Lexoni libra. Në këtë mënyrë jo vetëm që do të vini trurin në lëvizje duke imagjinuar periudha të ndryshme kohore dhe kultura, por do të keni histori interesante për të treguar miqëve.

2-Luani lojëra. Lojërat janë mënyra më e mirë për të sfiduar trurin. Kështu fjalekryqet, lojërat elektronike përmiresojnë shpejtësinë dhe kujtesën e trurit, pasi të gjitha mbështeten tek matematika.

3-Përdorni dorën e kundërt. Kalojeni ditën duke bërë gjëra me dorën qe nuk e perdorni, si dhe mbajeni orën në dorën e kundërt  që të  kujtoheni për të.

4-Mesoni numrat e telefonit.

5-Hani edhe për trurin tuaj. Kjo do të thotë se duhet tq përqëndroheni tek vajrat e peshkut, salmoni, arrat, bajamet dhe vaji i ullirit.

/Jonida Halili/

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar