• “Sunny Hill” këtë vit në Kosovë? Dua Lipa jep përgjigjen e shumëpritur

  “Sunny Hill” këtë vit në Kosovë? Dua Lipa jep përgjigjen e shumëpritur0

  Sunny Hill Festival është një festival i përvitshëm ndërkombëtar i muzikës në Prishtinë, Kosovë, i organizuar nga Dua Lipa dhe babai i saj Dukagjin Lipa. Edicioni i parë i festivalit u zhvillua më 10 deri më 12 gusht 2018 në Parkun Kombëtar Gërmia. Sipas organizatorëve, më shumë se 18,000 njerëz morën pjesë në festival. Edicioni

  READ MORE
 • Vendimet që morën shtete të ndryshme në lidhje me luftën e Rusisë ndaj Ukrainës

  Vendimet që morën shtete të ndryshme në lidhje me luftën e Rusisë ndaj Ukrainës0

  • Bota
  • February 26, 2022

  Qytetarët e disa shteteve të Ballkanit Perëndimor, përmes protestave, kundërshtuan pushtimin e Ukrainës nga Rusia, që nisi mëngjesin e 24 shkurtit. Ata u solidarizuan me popullin e Ukrainës dhe bënë thirrje për ndalimin e luftimeve. RUSI Madje edhe vetë popullsia e Rusisë është mbledhur për protestë në Moskë dhe Shën Petersburg për të kundërshtuar këtë

  READ MORE
 • Analizë/ Kriza energjitike në Kosovë

  Analizë/ Kriza energjitike në Kosovë0

  Kosova, është një ndër vendet më të varfa të Europës, kjo si rrjedhojë sepse Bruton e Prodhimit Vendor (BPV) për kokë banori e ka prej 2600 euro. Rreth një e treta e 1.8 milionë njerëzve në Kosovë jetojnë në varfëri. Kombi evropian raporton një shkallë papunësie prej 60% për të rinjtë e moshës 15 deri

  READ MORE
 • Rrugëtimi i NEWBORN-it ndër vite

  Rrugëtimi i NEWBORN-it ndër vite0

  Është bërë tashmë një traditë që monumenti New Born në Prishtinë të ndryshojë pamjen e tij çdo vit më 17 Shkurt, ditë kjo që përkon me shpalljen e Pavarësisë së Kosovës. “Sivjet Monumenti NEWBORN i dedikohet grues. i kushtohet çikave tona në sport, në muzikë, në film, e në çdo fushë që po na e

  READ MORE
 • Kosova sot feston 14-vjetorin e Pavarësisë (Video)

  Kosova sot feston 14-vjetorin e Pavarësisë (Video)0

  Sot para 14 vitesh Kosova arriti të fitonte pavarësinë duke u bërë një shtet sovran dhe i pavaruar brenda Ballkanit Perëndimor. Më 17 shkurt 2008 në orën 15:39 në Kuvendin e Kosovës u lexua Deklarata e Pavarësisë. Në një mbledhje të jashtëzakonshme ku merrnin pjesë 109 nga gjithsej 120 deputetë, Kuvendi i Kosovës njëzëri shpalli

  READ MORE
 • Taksa për mallrat serbe, zëdhënësja e BE-së Koçijançiç thirrje Kosovës: Hiqeni që të rinisë dialogu

  Taksa për mallrat serbe, zëdhënësja e BE-së Koçijançiç thirrje Kosovës: Hiqeni që të rinisë dialogu0

  Bashkimi Evropian prej dy muajsh i kërkon qeverisë së Ramush Haradinaj që të heqë taksës 100% ndaj mallrave serbe dhe të vazhdojë dialogu mes dy shteteve.   Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiq, në një përgjigje për gazetën “Zëri” ka thënë se Brukseli pret të hiqet taksa dhe të dyja vendet të angazhohen për vazhdimin e

  READ MORE