Shkaqet e kolesterolit të lartë

Shkaqet e kolesterolit të lartë

Kolesteroli është një yndyrë e pranishme në trupin e njeriut. Pra, kolesteroli është i nevojshëm në organizmin e njeriut por duhet të mbahet në nivelin e duhur, pasi nëse ky nivel kalohet për një kohë të gjatë, sjell probleme për shëndetin, duke e transformuar këtë substancë të rëndësishmëe për organizmin në një rrezik për të.

Kolesteroli është një yndyrë e pranishme në trupin e njeriut. Pra, kolesteroli është i nevojshëm në organizmin e njeriut por duhet të mbahet në nivelin e duhur, pasi nëse ky nivel kalohet për një kohë të gjatë, sjell probleme për shëndetin, duke e transformuar këtë substancë të rëndësishmëe për organizmin në një rrezik për të.

Disa nga shkaqet kryesore të kolesterolit janë më poshtë dhe duhet të kemi kujdes pasi këta shkaqe mund të përmirësojnë shëndetin tonë.

Dieta juaj. Të ushqehesh me  shumë yndyrë  duke thënë se jam ngopur mund të shkaktojë kolesterol të lartë. Ju do të gjeni këtë yndyrë të tepërt në ushqimet që vijnë nga kafshët si : mishi i  derrit, mishi i viçit, qumështi, veza, gjalpi  dhe nga sasia e tepërt e djathit që përmbajn yndyrë që të ngopin. Ju gjithashtu do të gjeni në ushqime të tjera si: te patatet e skuqura, te biskotat me kripë dhete shumë  ushqime të tjera të cilat sjellin kolesterol të tepërt.

Pesha juaj. Të jesh mbi peshë mund të rrisë triglycerides dhe mund të  ulë HDL, ose mund të përmirësojë  kolesterolin për më mirë. Humbja në peshë  mund të përmirësojë shëndetin e trupit tuaj si në rastet kur bëjmë aktivitete në plazh.Niveli i aktivitit tuaj personal. Qëndrimi shtrirë gjithë ditën nuk ju sjell gjë tjetër përveç se një trup të shëndoshë . Mungesa e aktivitetit fizik mund të rrisë kolesterolin LDL, apo edhe mund të për mirësojë  kolesterolin HDL për më mirë.

Moshën tuaj dhe gjininë. Pasi të keni arritur moshën 20 vjeç, nivelet tuaja të kolesterolit natyrisht do të fillojnë të rriten. Tek meshkujt, nivelet e kolesterolit në përgjithësi shikohen pas moshës 50 vjeç. Te femrat, nivelet e kolesterolit  qëndrojnë në  nivele mjaft të ulët deri në menopauzë, pas së cilës ata rriten në të njëjtin nivel si meshkujt.

Shëndetin tuaj të përgjithshëm. Mos e anashkaloni kontrollin e fizikut tuaj në përgjithësi, në mënyrë që  të jeni të sigurt për ti paraprirë rrezikut për sëmundjet si diabeti, probleme me zemrën që mund tju shkaktojnë një  kolesterol të lartë.

Historia juaj familjare. A nuk janë ata gjëja më e bukur që kemi ? Por ata mund të jenë të rrezikshëm, sepse nëse një anëtar i familjes suaj ka kolesterol të lartë, ju gjithashtu mund të keni të njëjtin fat.

Pirja e duhanit.Tashmë duhani përbën një nga problemet e shumta të shëndetit.Pirja e duhanit mund të rrisë nivelin e kolesterolit në trupin tuaj.

/Redjon Shtylla/

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar