• Kosovë, aksion kundër “bosëve” të naftës0

  Policia e Kosovës ka nisur sot në mëngjes një aksion të gjerë në disa komuna të vendit për të shkatërruar një rrjet që merret me kontrabandën e naftës. Deri më tani mësohet se janë arrestuar disa persona të lidhur me rrjetin  krimit të organizuar. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani ka konfirmuar për mediat

  READ MORE
 • Ebola në Maqedoni, vdes një i infektuar, rrezik për Europën0

  Autoritetet Maqedonase  janë vënë në alarm pas vdekjes së një shtetasi britanik, i cili dyshohej se ka qenë i infektuar me virusin vdekjeprurës, Ebola. Menjëherë pas shfaqajes së dyshimeve autoritetet mbyllen hotelin ku po qëndronte turisti britanik dhe  vendosën  personelin  në karantinë. Ministri i shëndetsisë konfirmoi se shtetasi britanik kishte ardhur në Maqedoni  në 2

  READ MORE
 • Kosova merr sot raportin-progresit për vitin 20140

  Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së në Kosovë, Samuel Zbogar, dorëzon raportin-progresit 2014 për Kosovën në një takim sot te Presidentja e Republikës, Atifete Jahjaga. Pranimin zyrtar të raportit-progresit do ta bëjë më pas edhe Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi. Pranimi i raportit-progresit do të pasohet me mbledhjen e qeverisë së Republikës së Kosovës. Raporti i

  READ MORE
 • Vritet në Siri 17-vjeçari nga Gjilani0

  Mediat kosovare bëjnë me dijese një 17 vjeçar nga Gjilani ka humbur jetën në Siri. Melos Selami kosumi 17-vjeç nga Uglari I Gjilanit studionte në Turqi dhe ishte bërë pjesë e luftës në Siri pa lejen e prindërve. Lajmi është konfirmuar edhe nga baabi I viktimës duke u shprehur: “Po është e vërtetë se djali

  READ MORE
 • Jahjaga takim me liderët politik për zhgjidhjen e ngërcit politik0

  Prishtinë-Presidentja e Kososgvës Atifete Jahjaga ka zhvilluar sot një takim me partitë parlamentare me qëllim zhbllokimin e situatës politike në të cilën gjendet vendi që prej 8 muajsh. Sipas mediave kosovare mësohet se Jahjaga ka zhvillura sot një takim me kryeministrin Hashim Thaçi, nënkryetarët e PDK-së Kadri Veseli dhe Hajredin Kuçi me të cilët ka

  READ MORE
 • Arrestohen Shefqet Krasniqi dhe Fuad Ramiqi0

  Imami i Xhamisë së Madhe në Prishtinë, Shefqet Krasniqi, u arrestua sot në mëngjes herët nga Policia e Kosovës. Mediat kosovare bëjnë të ditur se ndër të arrestuarit është edhe drejtuesi i partisë LISBA, Fuad Ramiqi. Motivi i këtij arrestimi mësohet se ka qenë nxitja e urrejtjes ndërfetare e ekstremizmi islam. Para një muaji janë

  READ MORE