• Si mund të shkojnë refugjatët ukrainas në Mbretërinë e Bashkuar?

  Si mund të shkojnë refugjatët ukrainas në Mbretërinë e Bashkuar?0

  Qeveria Britanike njoftoi se do ta bëjë më të lehtë udhëtimin për refugjatët ukrainas që të shkojnë në Mbretërinë e Bashkuar, nëpërmjet dy skemave të vizave. Skema e parë është viza familjare, e cila vlen për ukrainasit që kanë një anëtar të familjes në MB. Ai anëtar i familjes duhet të ketë shtetësinë britanike, leje

  READ MORE
 • Rusët hipin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me ngjyra ukrainase

  Rusët hipin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me ngjyra ukrainase0

  Kozmonautët rusë kanë mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të veshur me ngjyra ukrainase dhe bënë që të duket një deklaratë që kundërshton pushtimin. Ata u pritën ngrohtësisht në bord, duke u përshëndetur me ekuipazhin e tyre amerikan, rus dhe gjerman. Kozmonautët rusë Denis Matveyev, Oleg Artemyev dhe Sergey Korsakov u ankoruan në ISS pas

  READ MORE
 • Zelensky u kërkon zyrtarëve të lartë rusë të largohen

  Zelensky u kërkon zyrtarëve të lartë rusë të largohen0

  Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje direkte zyrtarëve të lartë rusë dhe figurave të medias që të japin dorëheqjen nga postet e tyre dhe të mbajnë qëndrim kundër pushtimit të vendit të tij. Duke folur gjatë fjalimit të natës nga Kievi, Zelensky iu drejtua drejtpërdrejtë “të gjithë zyrtarëve të Federatës Ruse”. “Nëse

  READ MORE
 • Zelensky falenderon gazetaren ruse për protestën kundër luftës 

  Zelensky falenderon gazetaren ruse për protestën kundër luftës 0

  Presidenti i Ukrainës Voloymyr Zelensky falenderoi gazetaren ruse Marina Ovsianikova e cila ndërpreu edicionin e lajmeve në televizionin rus duke u shfaqur me një pankartë dhe video mesazh kundër luftës. “Personalisht dua të falenderoj vajzën e re, e cila hyri në studion e Channel One me një pankartë kundër luftës”, thotë Zelensky. Ai gjithashtu i

  READ MORE
 • Zelensky i bën thirrje Bidenit të jetë “udhëheqësi i paqes”

  Zelensky i bën thirrje Bidenit të jetë “udhëheqësi i paqes”0

  Presidenti Volodymyr Zelensky përsërit lutjen e tij për një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë dhe bën thirrje për më shumë sanksione ndaj Rusisë në një fjalim në Kongresin amerikan. Zelensky thotë se bisedimet e paqes me Rusinë kanë filluar të “duken më realiste”. Negociatori ukrainas Mykhailo Podolyak thotë se ka “kontradikta themelore” gjatë bisedimeve, por “sigurisht

  READ MORE
 • Fjalimi më i ashpër i Papa Françeskut për luftën në Ukrainë

  Fjalimi më i ashpër i Papa Françeskut për luftën në Ukrainë0

  Papa Françesku ka lëshuar dënimin e tij më të ashpër për pushtimin e Ukrainës, duke thënë se “agresioni i armatosur i papranueshëm” duhet të ndalet. Duke folur me mijëra njerëz në sheshin e Shën Pjetrit për bekimin e tij të së dielës, Françesku tha gjithashtu se vrasja e fëmijëve dhe civilëve të paarmatosur ishte “barbare”

  READ MORE