• Dy ditë pas përleshjeve policia izraelite hyn në kompleksin e xhamisë Al-Aksa

  Dy ditë pas përleshjeve policia izraelite hyn në kompleksin e xhamisë Al-Aksa0

  Pas përleshjeve që shpërthyen herët këtë të premte  midis policisë izraelite dhe palestinezëve në xhaminë Al-Aksa, Policia izraelite ka hyrë në kompleksin e xhamisë Al-Aksa, ka larguar palestinezët nga zona jashtë xhamisë mëngjesin e 17 prillit, ndërsa dhjetëra palestinezë mbetën brenda ndërtesës. Nga përleshjet në xhami mjekët komunikuan se te pakten 150 palestinezë u plagosën.

  READ MORE
 • Miratohet ligji që lejon forcat japoneze për të evakuar të huajt në misione emergjente

  Miratohet ligji që lejon forcat japoneze për të evakuar të huajt në misione emergjente0

  Sipas transmetimit të Anadolu Agency (AA), Japonia ka ndryshuar një ligj për të lejuar Forcat Vetëmbrojtëse Japoneze (SDF) të shpëtojë shtetasit e huaj në misione emergjente. Projektligji për të ndryshuar rregulloren japoneze për operacionet e shpëtimit të SDF-së u miratua nga Dhoma e Këshilltarëve të Parlamentit të Japonisë (Dhoma e lartë). Kjo masë u vendos

  READ MORE
 • Yuri Kim jep lajmin e mirë , zgjatet vlefshmëria e vizave amerikane

  Yuri Kim jep lajmin e mirë , zgjatet vlefshmëria e vizave amerikane0

  Teksa festojmë 100 vjetorin e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri, Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Yuri Kim, njoftoi një vendim shumë të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që vizitojnë Amerikën. Kim dha “lajmin e mrekullueshëm” se duke filluar nga data 1 prill, vlefshmëria për një vizë të re turistike apo biznesi, do të

  READ MORE