• Yuri Kim jep lajmin e mirë , zgjatet vlefshmëria e vizave amerikane

  Yuri Kim jep lajmin e mirë , zgjatet vlefshmëria e vizave amerikane0

  Teksa festojmë 100 vjetorin e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri, Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Yuri Kim, njoftoi një vendim shumë të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që vizitojnë Amerikën. Kim dha “lajmin e mrekullueshëm” se duke filluar nga data 1 prill, vlefshmëria për një vizë të re turistike apo biznesi, do të

  READ MORE
 • Menduam që shpëtuam prej “tij” por shfaqet një variant i ri

  Menduam që shpëtuam prej “tij” por shfaqet një variant i ri0

  Ditën e sotme është raportuar nga “The Providence Journal” se janë identifikuar dy raste të nënvariantit Omicron BA.2 në Rhode Island. Sipas Wendelken, “nuk ka të dhëna që sugjerojnë se BA.2 është më i rëndë se variantet e tjera të omicron. Një pikë e rëndësishme është se BA.2 nuk është një variant i ri i

  READ MORE
 • Arrestohet këngëtarja shqiptare Elsa Lila

  Arrestohet këngëtarja shqiptare Elsa Lila0

  Elsa Lila, këngëtarja e njohur shqiptare, ndodhet tani pas hekurave pas një goditjeje nga policia ndaj një rrjeti të organizuar të drogës në Itali. La Repubblica raporton se Lila ishte mes 9 shtetasve të tjerë shqiptarë dhe italianë të cilët u arrestuan mëngjesin e sotëm në kryeqytetin e Romës. Bashkë me 40-vjeçarin është arrestuar edhe

  READ MORE
 • Ulet sërish çmimi i naftës për 5 ditët e ardhshme

  Ulet sërish çmimi i naftës për 5 ditët e ardhshme0

  Bordi i Transparencës ka vendosur që çmimi i naftës të ulet për 5 ditët e ardhshme. Duke nisur nga sot deri më datë 21 mars çmimi do të jetë 203 lekë për litër. Këtë njoftim e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama nëpërmjet një postimi në rrjetin social ‘Facebook’. Vendimi i Bordit të Transparencës

  READ MORE
 • Dita e Verës festohet nga qindra qytetarë në Tiranë

  Dita e Verës festohet nga qindra qytetarë në Tiranë0

  Dita e Verës është një festë pranverore dhe pagane shqiptare që festohet në Shqipëri më 14 mars. Kjo ditë shënon fundin e stinës së dimrit (gjysma e dytë e vitit) dhe fillimin e stinës së verës (gjysma e parë e vitit) në ekuinoksin pranveror. Dita e Verës i ka rrënjët në fetë tradicionale shqiptare, greke

  READ MORE
 • Policia arreston 16 persona në protestën për rritjen e çmimeve

  Policia arreston 16 persona në protestën për rritjen e çmimeve0

  Uniformat blu kanë arrestuar ditën e djeshme 16 persona, të cilët morën pjesë në protestën për rritjen e cmimeve në Shqipëri. Policia ka bërë me dije se po procedohen në gjendje të lire edhe 5 persona të tjerë. Të arrestuarit janë: Emiljano Çervenaku, Amarildo Zaimi, Vilian  Pjetri, Ernest Kapo, Gjovan Pjetri, Saimir Rrahmani, Pellumb Sina,

  READ MORE