Artistёt vazhdojnё protestestojnё ,ju bёjnё thirrje qytetarёve pёr mbёshtetje

  Vazhdojnё protestat ,Kastriot Ҫipi  sё  bashku me artistёt e tjerё kёrkojnё mbёshtetjen e qytetarёve ,ndryshe Teatri do shёmbet .   I ftuar nё emisionin “JAVA”  Nё RTSH Kastriot Ҫipi  ёshtё shprehur kritik dhe dyshues ndaj inciativёs sё qeverisё pёr ta transferuar Teatrin  Kombёtar tek Turbina  pёr sa kohё sipas tij “Ministrija Kumbaro ka bёrё

 

teatri

Vazhdojnё protestat ,Kastriot Ҫipi  sё  bashku me artistёt e tjerё kёrkojnё mbёshtetjen e qytetarёve ,ndryshe Teatri do shёmbet .

 

I ftuar nё emisionin “JAVA”  Nё RTSH Kastriot Ҫipi  ёshtё shprehur kritik dhe dyshues ndaj inciativёs sё qeverisё pёr ta transferuar Teatrin  Kombёtar tek Turbina  pёr sa kohё sipas tij “Ministrija Kumbaro ka bёrё njё autogol , duke deklaruar nga njёra  anё se Teatri Kombёtar duhet tv zhvendoset tek Turbina pёr arsye se  mund tё shembet , ndёrsa nga ana tjetёr thotё se TKOB do tё zhvendoset nё godinёn e Teatrit Kombёtar .“

 

Ҫipi theksoi se “projekti pёr zhvendosjen e Teatrit Kombёtar ka nisur qё nё kohёn kur Rama ka qёnё Ministvr I Kulturёs nё vitin 1998. Atёherё u tha se ndёrtesa do tё shembej ose do digjej  . Mё pas u tentua me artifice ,juridike duke  detyruar nё dy persona fizikё tё tripёs sё Teatrit dhe godinёs , nё trupё teatrore .Tani  jemi sёrish kёtu pas 20 vitesh pёr tё diskutuar tё njejtat tema “.

 

Aktorja Rajmonda Bulku vlerёsoi ndёrtesёn e Teatrit Kombёtar si “njё vlerё Kulturore Kombёtare”, ndёr tё tjera theksoi se nuk do ishte asgjё e keqe nёse Teatri do tё transferohej pёrkohёsisht . Problemi qёndron nёse do tё rikthehet sёrisht , pasi nuk ёshtё paraqitur asnjё projekt dhe nuk ka pasur asnjё konsultim me artistёt “.

 

Analisti Pre Zogaj ka deklaruar se  “Ka thuajse 20 vjet qё godinёs sё  Teatrit Kombёtar ja ka vёnё syrin dikush “duke shtuar se  “regjizorёt dhe artistёt kanё tё drejtё tё ndihen tё fyer  pёr sa kohё  ka mungesё transparence dhe konsultim me artistёt  “.

Regjizori Kreshnik Ҫipi e mbylli fjalimin e tij duke ju bёrё thirrje pёr bashkёpunim dhe pёrkrahje tё qytetarёve ndryshe Teatri Kombёtar rrezikohet tё zhvendoset,duke kёrkuar mbrojtjen e tyre tё pёrbashkёt .

 

Pёrgatiti :F.BUSHI

objektiv.al
ADMINISTRATOR
PROFILE

Artikuj të ngjashëm

Lini Komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar me *

Të Fundit

Më të Komentuar